fb pixel
Vyhledávání

Rasové nepokoje v Detroitu v roce 1967 patří k těm nejkrvavějším v dějinách USA: Stovky zraněných a desítky mrtvých

Zdroj: Yoichi Okamoto - http://www.lbjlibrary.net/collections/photo-archive/photolab-detail.html?id=658, Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=28360320

Šedesátá léta jsou ve Spojených státech spojená s masivními nepokoji segregovaného černošského obyvatelstva. Rasové nepokoje v Detroitu, které propukly 23. července roku 1967, patřily k těm nejkrvavějším v americké historii.

Jan Fiedler
Jan Fiedler 23.7.2022, 11:52

Nepokoje v Detroitu

K brutálním sporům došlo v období detroitské historie, když se kdysi bohaté město potýkalo s intenzivními ekonomickými problémy a „kvalita mezirasových vztahů“ v celé zemi byla na pomyslném historickém minimu. Týdenní násilí si vyžádalo 43 mrtvých, 467 zraněných a 7200 zatčených.

Během léta 1967 propuklo v městských komunitách po celé Americe celkem 158 nepokojů, přičemž většina sdílela stejnou „spouštěcí událost“ – spor mezi segregovanými černošskými občany a bílými zástupci policie.

Policejní razie

Zástupci policejního oddělení v Detroitu často podnikali razie na ilegální bary a podniky v chudších čtvrtích města. V neděli 23. července 1967 ráno se však přesunuli ke klubu, v němž probíhala oslavná akce pro navrácené válečné veterány z Vietnamu. Ranní policejní aktivita tehdy přilákala dav přihlížejících, situace se začala rychle zhoršovat.

Nepokoje vypukly. Tisíce lidí z okolních budov brzy vypochodovaly na ulici, aby z místa vyprovodily policii pomocí kamenů a lahví. Policie místo rychle opustila – na 12. ulici, kde se klub nacházel, se však situace neuklidnila. Dav začal rabovat a vyplenil obchody i podniky v okolí.

Za svítání pak vypukl první požár a v plamenech byla brzy značná část ulice. Dopoledne byli všichni policisté a hasiči v Detroitu povoláni do služby, na 12. ulici se policisté snažili rozlícený dav krotit.

Národní garda

Na žádost guvernéra státu Michigan George Romneyho povolal tehdejší prezident Lyndon B. Johnson Národní gardu. Ve městě byl vyhlášen výjimečný stav a po dálnici směrem do centra přijely tanky. Při potyčkách v ulicích se policejní zákroky vymkly kontrole. Situace přerostla v brutální střet mezi městskými a státními složkami a rozhořčeným černošským obyvatelstvem.

Nepokoje pokračovaly celý týden – s potlačením toho „nejhoršího“ násilí si poradila jen povolaná Národní garda s přístupem „proti násilí násilím a silou“. Krveprolití, žhářství a rabování si vyžádalo několik mrtvých a stovky zraněných. Více než 2000 budov bylo vypleněno nebo kompletně vypáleno. Podobně rozsáhlé rasové nepokoje neměly v amerických městech obdoby.

Zdroje: History, Česká televize

Podobné články

Doporučujeme

Další články