Rasistický skandál hýbe českým fotbalem! Černocha nazvali černochem! – G.cz
Vyhledávání

Rasistický skandál hýbe českým fotbalem! Černocha nazvali černochem!

Ivan Brezina
Ivan Brezina 24.3.2018, 09:48

Trenér zlínských fotbalistů Vlastimil Petržela po porážce s Plzní řekl: „Byla tam hrubá chyba toho černocha. Hrál prakticky první zápas ligovej a zalezl si k první tyči místo toho, aby zajistil toho beka. A nechal ho tam s tím míčem úplně volnýho. To byla naše hrubá chyba, taktická.“

Přečtěte si tu větu důkladně. Petržela zcela věcně upozorňuje na selhání konžského stopera Jonathana Bijimineho, která FC Fastav Zlín stála gól. Popisuje, co udělal technicky špatně. Neodsuzuje ho kvůli barvě jeho pleti, ale analyzuje, co se mu nepovedlo.

Na Petrželu se ale obratem sesypali další dva “čeští” fotbaloví černoši – opavský Joel Kayamba (Kongo) a zlínský Ibrahim Traoré (Pobřeží slonoviny). Začali tvrdit, že šlo o rasistickou urážku, “Český fotbal nikdy nebude na nejvyšší úrovni, pokud tu bude tenhle král blbosti a rasismu," napsal Kayamba. A doplnil: „Miluju Česko a bělochy, ale musí existovat vzájemný respekt. Přestaňte do fotbalu zavádět rasistické řeči. Zkurvysyn!”

Petrželovi lze přitom vyčítat jen to, že si nevzpomněl na Bijimineho jméno. To se může stát každému. Ve stresu si tedy pomohl charakteristikou, která Bijimineho věcně popisuje. Asi jako kdyby v případě jiného hráče prohlásil: “Tam byla hrubá chyba toho blonďáka…” Bylo by to urážlivé? Samozřejmě, že ne. Už ze situačního kontextu je přece jasné, jak to trenér myslí.

Anebo snad Bijimine není černoch? Je přece černý jak bota, stejně jako já jsem bílý jako sníh. Mám snad kvůli označení “běloch” křičet, vztekat se a mlátit pěstičkami? Vypadal bych jako přecitlivělý idiot – stejně, jako teď vypadá černoch Bijimine.

"Černoši" se tedy po kauze Petržela nesmí říkat, protože to prý uráží Afričany. Slova pod bičem politické korektnosti ztrácejí své významy. Jak absurdní! Po zákazu slova “negr” (původně bylo zcela neutrální) došlo i na černochy... "Negr" přitom přes latinu odkazuje jen na vyšší obsah kožního barviva melaninu (nigra, latinsky “černý”).

Kdo ve slově “černoch” vidí něco jiného, měl by se zaprvé dát vyšetřit a zadruhé mne přestat považovat za bělocha, protože mne tím oslovením uráží. Chybí mi melanin a nepřeju si, aby mi mou deficienci kožního barviva někdo připomínal. Pro nás Neafričany je slovo "běloch" stejně urážlivé, jako kdyby o vozíčkářích někdo mluvil jako o "beznožácích". Kdo to nechápe, je negr, čmoud a černá huba.

Cela ta hloupá aféra znovu dokazuje, do jaké propasti se s politickou korektností řítíme. Slova postupně ztrácejí významy a jazyk se vyprazdňuje. Spisovné slovo “cikán” jsme byli nuceni vyměnit za “Rom”, ale i to média postupně přestala používat. Dnes píšou zásadně o”mladících” (pokud jde o romské pachatele v Česku) nebo o “Češích” (pokud jde o romské pachatele s českým občanstvím v Anglii). Nemůžete napsat, že vraždil islamista – zabíjel kamion.

Za pár let nejspíš zmizí i slova, jako je třeba “žena” nebo “blonďák”. Žertuju? Vůbec ne. V USA už nesmíte říkat “černoch”, ale politicky korektní “Afroameričan”. Šílenství postupuje. Loni na jaře Britská zdravotnická asociace navrhla, aby s ohledem na komunitu transsexuálů nebylo pro označení těhotenství používáno prý genderově diskriminační sousloví „nadcházející matka“, ale politicky korektní sousloví „těhotný člověk“. V londýnském metru nedávno zrušili oslovení “dámy a pánové”, protože prý uráží osoby s nevyjasněnou pohlavní identitou.

Teď tedy v Česku zakážeme říkat “černoch”. Pak bude ovšem muset být zrušen třeba tříkrálový popěvek: "Co ty, černej, stojíš vzadu, vystrkuješ na nás bradu?" Zaprvé se jedná o černocha a zadruhé mu to přisuzuje urážlivou a submisivní roli “toho vzadu”. V zájmu politické korektnosti a afirmativní akce tedy budeme zpívat: “Co ty Afročechu stojíš vpředu a svou odvahou strkáš do kapsy všechny zbabělé tvarohové ksichty?”

A tady si přečtěte o skandálu, že zpravodajství TV Nova má moderovat černoch.

Podobné články

Doporučujeme

Další články