fb pixel Půlnoční nebe skrývá mnohá tajemství. George Clooney v novém sci-fi režíruje sám sebe – G.cz
Vyhledávání

Půlnoční nebe skrývá mnohá tajemství. George Clooney v novém sci-fi režíruje sám sebe

+ DALŠÍ 1 FOTKA + DALŠÍ 2 FOTKY

George Clooney je idolem žen i mužů, zasloužilou hollywoodskou hvězdou a, jak už několikrát dokázal, i schopným režisérem. Jeho nejnovější počin je ovšem výzvou; post-apokalyptické sci-fi Půlnoční nebe je prvním Clooneyho výpravným projektem, navíc v hlavní roli režíruje sám sebe.

Kateřina Horáková
Kateřina Horáková 21.12.2020, 07:25

Půlnoční nebe volá

Odložte předvánoční shon, hoďte si nohy na stůl a uvolněte se; 23. prosince se na Netflixu objeví nový film George Clooneyho - herce, a zároveň nový film Clooneyho - režiséra. The Midnight Sky, česky uváděný pod názvem Půlnoční nebe, je očekávanou adaptací knihy Lily Brooks-Dalton. Clooney snímek nejen natočil, ale zahrál si rovněž titulní roli, svou první v celovečerním filmu od roku 2016.

Hollywoodský idol ve výpravném sci-fi odehrávajícím se v post-apokalyptickém světě ztvárnil samotářského vědce Augustina. Augustin je astronom, který žije a bádá na Arktidě. Na rozdíl od kolegů, kteří se dávno evakuovali kvůli blížící se přírodní katastrofě, zůstává Augustin se svým výzkumem na Zemi. Vše se změní, když striktně racionální Augustin na základně objeví malou dívku Iris, o jejíž přítomnosti dosud neměl tušení. Zatímco se zmatený vědec snaží rozklíčovat záhadu tajemné dívky, zachytí jeden z přístrojů volání o pomoc posádky raketoplánu, který se zrovna vrací z výpravy na Jupiter. Tým vedený kapitánkou Sulliven nemá ponětí o tom, co se řítí na jejich domovskou planetu. Navíc potřebuje rychle přistát, protože loď je poškozená a je otázkou, zda to v ní astronauti vůbec zvládnou až domů. Augustin se musí pokusit odříznuté, vesmírem plující nešťastníky varovat a snad je i zachránit.

George Clooney se v showbyznysu pohybuje už od konce 70. let. Dnes devětapadesátiletý herec se proslavil rolí v seriálu Pohotovost a zapsal se jako představitel šarmantních elegánů, talentovaný komediant, ale také coby dramatický umělec schopný zvládnout vážnější role. Nejlepšímu kamarádovi Brada Pitta to ale bylo málo a v roce 2002 se poprvé postavil na opačnou stranu kamery a vyzkoušel si režii. Poučen tím, co za desítky let na hollywoodském výsluní odkoukal od jiných filmařů, se vrhnul na životopisný krimi thriller Milujte svého zabijáka se skvělým Samem Rockwellem v partu Chucka Barrise, televizního producenta, který údajně pracoval jako nájemný zabiják pro CIA. Snímek to byl veskrze průměrný, ale Clooneyho to neodradilo.

Hned jeho druhý počin - Dobrou noc a hodně štěstí - už byl podstatně vydařenější. Clooney dal navíc volbou tématu jasně najevo, že jako filmový tvůrce se hodlá babrat v kontroverzních kapitolách americké historie, ale i v nepopulárních rysech tamní společnosti. Černobílý film je rekonstrukcí sporu komentátora zpravodajství stanice CBS Edwarda Murrowa se senátorem Josephem McCarthym. Ten stál v 50. letech v čele senátního výboru, který vyšetřoval občany podezřelé ze spolupráce s komunisty, jehož činnost spíše než spravedlivou investigativu připomínala hon na čarodějnice. Film získal několik filmových cen, byl nominován na šest Oscarů, čtyři Zlaté glóby a zajistil, že Clooney začal být coby režisér brán vážně.

A protože hrát a režírovat pořád nestačilo, ve Dni zrady, dalším Clooneyho oceňovaném počinu, si renesanční muž s tváří kluka z plakátu vyzkoušel i scenáristiku. Půlnoční nebe je prvním Clooneyho sci-fi filmem, a rovněž prvním jeho snímkem s velkou výpravou. Jako herec má Clooney s vědecko-fantastickým žánrem bohaté zkušenosti, bude to ale stačit i pro zvládnutí režie jednoho takového? Navíc v případě, kdy do hlavní role vlastního filmu obsadil sám sebe?

Ačkoliv ve většině svých kousků odehrál alespoň malou roličku, přímo v ústředním partu Clooney zkusil režírovat Clooneyho jen jednou, a to v nemastné, neslané romantické komedii Tvrdé palice. V Půlnočním nebi mu budou herecky sekundovat skvělá Felicity Jones, Kyle Chandler či David Oyelowo. Jak to celé dopadne, to zjistíme v předvečer Štědrého dne.

Podívejte se na nejlepší seriály na Netflixu pro začátek roku 2021.

Podobné články

Doporučujeme

Další články