fb pixel Půlku filmu si natočil sám a málem ho to stálo zdraví: O Star Wars nikdo nestál, kult vznikl jen díky Lucasovu absolutnímu nasazení – G.cz
Vyhledávání

Půlku filmu si natočil sám a málem ho to stálo zdraví: O Star Wars nikdo nestál, kult vznikl jen díky Lucasovu absolutnímu nasazení

+ DALŠÍCH 5 FOTEK + DALŠÍCH 6 FOTEK

Kdysi dávno, v předaleké galaxii... Fanouškem Star Wars být nemusíte, i když upřímně dost dobře nechápeme, jak je to možné. Rozhodně ale tuhle kultovní sci-fi ságu znáte. Tahle legenda ale vůbec nemusela vzniknout – o první film totiž nikdo nestál. Dopadlo to dobře jen díky totálnímu nasazení duchovního otce série, George Lucase.

Kateřina Horáková
Kateřina Horáková Aktualizováno 25.5.2022, 09:47

Muž s vizí

Mnoho hraných blockbusterů, knihy, animované i klasické seriály, komiksy... Svět Star Wars je magický, milovaný a obrovský. Epizoda IV vstoupila do kin v květnu roku 1977, přitom kdysi nechybělo málo, a žádná nebyla – nebyly by žádné Hvězdné války. Jejich duchovní otec George Lucas musel bojovat zuby nehty, aby vůbec první snímek velké série natočil k obrazu svému, a málem ho to stálo rozum.

Psal se rok 1973 a George Lucas, mladý režisér s jedním úspěšným filmem, pracoval na scénáři, který měl určit směr celého jeho života. Byl to příběh, jenž stál na pomezí mezi komedií a westernem, plný dobrodružství, zvratů i romance. Problém byl, že se to celé odehrávalo ve vesmíru, navíc ve zcela smyšlené galaxii.

„Chtěl jsem vytvořit kompletní fantaskní svět pro celou novou generaci. Takový, jaký jsem měl já, když jsem byl dítě,“ vzpomínal před časem Lucas v médiích. Jeho původním plánem bylo převést na plátno Flashe Gordona, kterého jako dítě miloval. Nepodařilo se mu ale koupit práva, a tak se rozhodl vymyslet si úplně vlastní sci-fi příběh. Když ho pak však nabízel studiím, narazil – všichni ho odmítali s tím, že je pochybný, příliš složitý, naopak málo zábavný, bude neúspěšný, a že science fiction obecně zrovna teď nikoho nezajímá.

Jedna jediná společnost nadšeného tvůrce neodmítla – 20th Century Fox, potažmo její šéf. I ten ale neinvenstoval do vesmírného projektu, jako spíš do Lucase samotného. Slíbil mu peníze a podporu ve víře, že pro něj nadaný režisér pak natočí další, nicméně jiné filmy.

Všechno špatně

Zelená pro výrobu filmu byla ale jen prvním krokem na pěkně trnité cestě k zdárné premiéře. Vzhledem k tomu, že kromě šéfa Ladda projektu nikdo nefandil, dostal Lucas málo peněz a mnoho nákladů musel rovnou zkrouhnout – mezi prvními svůj vlastní honorář, který srazil na minimum. Po dokončení scénáře Lucas zjistil, že 20th Century Fox nemá trikové studio, takže si jedno musel sám založit. Měsíce pak s designéry pracoval na figurkách vesmírných příšer a kulisách.

Jen týden před natáčením většinu připraveného setu zničila silná bouře. Štáb tak musel rychle shánět staré rekvizity z jiných filmů a horkou jehlou je upravovat k vlastním potřebám. Natáčet se nakonec začalo, ale o nadšení do práce se mluvit nedalo. Lucas si musel mnoho scén točit sám, protože mu lidé odmítali pracovat přesčas. Většina herců měla za to, že z filmu bude totální propadák. Jak práce postupovala, režisér byl čím dál ve větším stresu, nespal a jednou dokonce zkolaboval, načež mu lékař doporučil zmírnit tempo. Úleva ale nepřišla ani po dokončení snímku – první verze byla okamžitě odmítnuta se slovy, že je to „absolutní katastrofa“ a sám Lucas ji nenáviděl.

A tak se začalo přetáčet. Jenže; Mark Hamill aka Luke Skywalker měl autonehodu, při které si poranil obličej, a tak se nemohly upravovat scény s ním, bylo by to poznat. Úpravy filmu navíc odsunuly datum premiéry, místo o Vánocích 1976 šel hotový film do kin až na jaře 1977, 25. května, což v tom roce znamenalo středu před Memorial Day. Byl to ten nejhorší možný termín. Nasazen byl jen do 35 kin po Spojených státech a studio naprosto zazdilo jeho propagaci.

A pak se stalo něco neuvěřitelného – během víkendu snímek zlomil box office rekord a vlastně se tak stal jedním z prvních opravdových blockbusterů vůbec. Snímek, kterému nikdo nevěřil, se stal absolutním hitem, viděli ho úplně, ale úplně všichni. To vše jen díky muži s pevnou vizí i vůlí. A jak to bylo dál, to už víte...

A tady děsivý souboj fanoušků Star Wars a Harryho Pottera.

Podobné články

Doporučujeme

Další články