fb pixel Půl století s Žigulikem: Nadčasové vozidlo Lada bylo dokonalé už od prototypu – G.cz
Vyhledávání

Půl století s Žigulikem: Nadčasové vozidlo Lada bylo dokonalé už od prototypu

+ DALŠÍ 3 FOTKY + DALŠÍ 4 FOTKY

Když se řekne VAZ 2101 neboli Lada 2101, tak to většině z vás nic neřekne, ale když se řekne Žigulik, tak se každému hned vybaví sovětský automobil nižší střední třídy. Věřili byste tomu, že tento ruský „držák“ je tu s námi už přes půl století? Budete se divit, ale automobilka AvtoVAZ dodnes existuje a vyrábí stále vozidla značky Lada.

Martin Miko
Martin Miko 22.4.2020, 08:04

Éra nadčasového Žigulika

Je to už přes půl století od doby, kdy se v ruském městě Toljatti vyrobilo první sériové vozidlo Lada 2101 neboli Žigulik. Ačkoliv dnes už ho na českých silnicích téměř nepotkáte, tak v dobách socialismu se jednalo v Československu o jedno z nejžádanějších vozidel. A není se čemu divit, když na automobilovém trhu toho nebylo moc na výběr. Z Volžských automobilových závodů (VAZ) se díky spolupráci s italskou automobilkou Fiat podařilo vybudovat nejen konkurenceschopný výrobní závod, ale i konstruktéry a designéry tehdejších nových modelů aut. Klasický Žigulik totiž vycházel z Fiatu 124, který však musel kvůli ruskému prostředí projít řadou změn. Konkrétně se jednalo o instalaci čtyřválcového motoru, zvýšení a přepracovaní podvozku, zesílení ocelové karosérie nebo výměnu kotoučových brzd za bubnové.

Z Žigulika se následně stalo jedno z nejoblíbenějších vozidel v SSSR, čemuž nasvědčuje i fakt, že se v různých verzích vyráběl až do roku 1988, tedy neuvěřitelných 18 let. Během této doby bylo vyrobeno skoro 5 milionů kusů (ve všech verzích), z čehož byly některé z nich vyváženy do zemí, jako bylo Československo, Egypt, Bulharsko nebo Jugoslávie.

V roce 1988 se však vedení rozhodlo vylepšit už tak dokonalý vůz, jakým byla Lada 2101, a udělat z něj Ladu 2104, což byl v podstatě předchozí model s novou karosérií, vylepšeným motorem a bezpečnostními prvky. Ten se vyráběl až do roku 2010. Když dnes navštívíte země bývalého Sovětského svazu, tak zjistíte, že tyto upravené automobilové držáky jsou v zemích, jako je Arménie nebo Gruzie, v podstatě na každém rohu. V následující galerii se můžete pokochat dokonalostí Žiguliku, který vám určitě přiroste k srdci.

A jaký typ tohoto nadčasového vozidla se nejvíc líbí vám? My bychom samozřejmě brali všechny. O tom žádná.

Podobné články

Doporučujeme

Další články