fb pixel
Vyhledávání

Půl miliardy mrtvých zvířat, hořící lesy o velikosti Slovenska a premiér se válí u moře: Australské požáry dál ničí zemi i vládu

+ DALŠÍ 2 FOTKY + DALŠÍ 3 FOTKY

Hořící australské peklo ani se začátkem nového roku nekončí. V důsledku pokračujících požárů, které se ani s obrovským nasazením tamních hasičů nedaří uhasit, rozhodly úřady o evakuaci tisíců obyvatel.

Arian Ebrahimi
Arian Ebrahimi 3.1.2020, 13:52

Australské peklo

I když je Austrálie na lesní požáry v horkých letních měsících zvyklá, současná ohnivá katastrofa je podle místních nejhorší, jaké tato země pamatuje. Během vánočních svátků sice došlo k mírnému ochlazení, meteorologové pesimisticky hlásí, že v následujících dnech může země očekávat opětovný nárůst teploty, kdy se má rtuť teploměrů vyšplhat až na úrovně přesahující 40°C. A podle expertů bude hůř.

Již teď stihla shořet oblast větší než Slovensko a kvůli požárům přišlo zatím o život 18 lidí. Ztráty na zvířecích životech jsou přitom mnohonásobně horší – podle odborníků ze Sydneyské univerzity měla od počátku požárů uhynout už neuvěřitelná půlmiliarda zvířat, což je způsobeno nebývale vysokou teplotou, kvůli které hoří i jinak vlhké pralesy, močály a eukalyptové lesy. Právě tyto lesy jsou pak domovem koal, které se listy eukalyptu živí – záběry popálených a bezmocných zvířat se staly symbolem katastrofální situace, se kterou se musí ostrovní země potýkat.

Lesní požáry jsou bezesporu extrémní ve všech svých aspektech. Plameny v některých místech dosahují výšky 70 metrů a hořící Austrálie je vidět i z více než 2000 kilometrů vzdáleného Nového Zélandu. Popel a kouř navíc zasahují i přímo do zélandského ovzduší, kdy se v důsledku těchto neblahých jevů zbarvili jinak čistě bílé vrcholky zélandských hor do hněda. Nový Jížní Wales dnes vyhlásil stav nouze, a to již podruhé od začátku požárů – zároveň probíhá masivní evakuace místních obyvatel, která byla označena za největší přesun lidí v této oblasti v historii.

A bude hůř

Australský premiér Scott Morrison se v důsledku požárů dostává pod obrovský tlak veřejnosti, která jemu a jeho vládě vyčítá pomalý přístup k řešení této závažné krize. Morrison, který se staví skepticky k lidskému podílu na změně globálního klimatu, se stal terčem kritiky ještě v prosinci, kdy se požáry začaly stávat naprosto nezvladatelnými – premiér totiž nezrušil svou plánovanou dovolenou na Havaji a do země se po opakovaných výmluvách vrátil až po smrti druhého hasiče, který zemřel při boji s ohnivými plameny. Zároveň musel Morrison po nátlaku slíbit finanční odměny dobrovolným hasičům, který v mnoha oblastech tvoří jedinou linii obrany před vražedným ohněm. Hněv obyvatelstva, které má pocit, že na něj vláda zapomněla, se pak projevil při premiérově návštěvě města Cobargo, kdy si s ním naštvaní obyvatelé odmítali podávat ruce, a dokonce jej nazvali „naprostým idiotem“.

Velké kontroverze vzbudilo i rozhodnutí města Sydney nezrušit populární novoroční ohňostroj přesto, že jinak je zapalování jakýchkoliv ohňů v důsledku požárů zakázáno – ostatní velká města přitom odpalování zábavní pyrotechniky zrušilo. Pro úplnost dodáváme, že Sydney je kvůli kouři momentálně městem s nejhorším ovzduším na světě. Podle expertů pak bude v dalších letech vlivem klimatické krize docházet k dalším a mnohonásobně horším požárům. Tohle je totiž jenom začátek.

Podobné články

Doporučujeme

Další články