fb pixel Půjčka v rodině a mezi přáteli: Jak ji Češi vnímají a co si při ní pohlídat – G.cz
Vyhledávání

Půjčka v rodině a mezi přáteli: Jak ji Češi vnímají a co si při ní pohlídat

Zdroj: BNP Paribas Personal Finance SA

Chceš-li přijít o přítele, půjč mu peníze. Platí toto přísloví, nebo s půjčováním a splácením rodině či známým nemají Češi problém? Jak často se obracíme na své blízké, a není lepší požádat o půjčku banku?

Komerční článek
Komerční článek 22.10.2020, 15:28

Podle průzkumu České bankovní asociace má 59 % Čechů zkušenost s půjčkou (do toho se nepočítají úvěry na bydlení a kreditní karty), kterou si kdy během svého života sjednali u některé z finančních společností.

Nejčastěji přitom volba padne na nákup na splátky přímo v obchodě, půjčku či jiný spotřebitelský úvěr. Většina řeší nedostatek financí u banky (65 % těch, co si půjčují), ale ani půjčování od rodiny či příbuzných není výjimkou. S touto prosbou se na své blízké obrátí zhruba třetina Čechů – častěji se jedná o mladé lidi, kteří si leckdy nemají kde jinde půjčit.

Kdy chodíme k blízkým pro peníze a proč?

Nejčastěji tehdy, když nedostaneme půjčku v bance, ale jsme v nouzi a peníze skutečně potřebujeme – třeba na novou ledničku, která vypověděla službu, nebo vůz, bez něhož se neobejdeme, protože ho denně potřebujeme k pracovním účelům. Mnohdy hraje roli i věk – mladší věkové skupiny zkrátka potřebují peníze „na rozjezd“ a finanční instituce jim nemusí půjčit dostatek potřebných zdrojů, třeba kvůli nulové finanční historii či nízkým příjmům.

Výhody a nevýhody půjčky mezi blízkými

Půjčování v rodině nebo mezi přáteli má svoje klady i zápory. K výhodám patří především:

  • Jednoduchost. Nemusíte řešit žádost o půjčku u banky a čekat, jestli vám ji schválí.

  • Nulové úroky. Když se tak dohodnete, nemusíte půjčujícímu platit žádný úrok. Jednoduše mu vrátíte to, co jste si od něj půjčili. Taková dohoda ale musí být oboustranná.

  • Nemusíte sepisovat smlouvu. Půjčující vám prostě věří. Ona smlouva o půjčce ale nebývá od věci. A výhoda se velmi rychle může proměnit v nevýhodu.

  • Možnost splácet, jak se to hodí. Jeden měsíc můžete splatit víc, jiný méně.

Nevýhody mohou potkat především ty, kdo peníze poskytli. K nejčastějším potížím patří:

  • Absence smlouvy. Věříte sourozenci, že peníze vrátí, ale nestane se tak. Vy ovšem nemáte jediný hmatatelný důkaz, že půjčka proběhla. Proto se nebojte smlouvu o půjčce sepsat. Může to být nepříjemné, ale každý, kdo se chystá půjčené peníze vrátit, by s ní měl souhlasit.

  • Citové pouto. To může být výhodou, ale i nevýhodou, protože právě na city může dlužník zaútočit, když nesplácí a vy se mu s dluhem připomínáte, případně hrozíte vyšší instancí.

V zásadě jsou pak dva druhy dlužníků. Jedni, kteří staví rodinu nebo přátele nade vše a peníze do poslední koruny splatí. Druzí, kterým jsou bohužel peníze přednější. Může se tak stát, že neuvidíte ani své peníze, ani dlužníka, ač jste spolu do té doby možná perfektně vycházeli a měli pěkný vztah.

Radši se smlouvou. Jak by ale měla vypadat?

Někomu může přijít žinantní chtít sepisovat smlouvu s členem rodiny nebo blízkým přítelem. Takový věřitel se ale nemá za co stydět a i z této situace se dá dostat asertivně a elegantně. Stačí říct například: „Půjčím ti a pomůžu ti, ale raději bych to měl/a sepsané, ať oba víme, na čem jsme.“ V případě nesouhlasu se jako potenciální věřitel nenechte vydírat. A v roli žadatele ani vydírat nezkoušejte – mohli byste snadno odejít s prázdnou.

Když se ale na smlouvě o půjčce dohodnete, měli byste vědět, co v ní musí být, aby se s ní případně později dalo „pracovat“. Můžete si také stanovit výši splátek, pokud v tom nechcete dlužníkovi nechávat volnou ruku. Pokud navíc stanovíte úrok, uveďte ho ve smlouvě taky. Většina lidí, kteří půjčují svým blízkým, ho ale nevyžaduje.

Smlouva v případě nesplácení slouží jako zásadní důkaz u soudu. Jestliže totiž nepomůže domluva, věřitel se s neplatičem skutečně může soudit. Pokud sepíší smlouvu u notáře a domluví se na tzv. doložce o svolení k vykonatelnosti, místo na soud se může věřitel obrátit přímo na exekutora. K uzavření smlouvy u notáře včetně zmíněné doložky dochází, když je věřitel o půjčku žádán opakovaně tím samým dlužníkem, ačkoli už s ním má negativní zkušenosti, ale chce mu pomoci.

Pro klid v rodině a mezi přáteli pro půjčku raději do banky

Pokud nepatříte k těm, kterým banky odmítají dát půjčku, popřemýšlejte o běžném spotřebitelském úvěru. V bance si dnes můžete nastavit výši splátek tak, aby neohrožovala váš rodinný rozpočet, a když dojde k potížím se splácením, bankéř vám pomůže najít řešení. Půjčku si vyřídíte rychle, klidně online, a ušetříte si vztahy, které by jinak mohly zásadně utrpět.

TÉMATA

Podobné články

Doporučujeme

Další články