Že tenhle článek vypadá jako reklama? Přesně naopak – je to můj pravdivý osobní příběh. Před lety jsem objevil něco, co od té doby pravidelně používám. A přijde mi to natolik přínosné, že se o to rád podělím stejně, jako si známí navzájem doporučují dobrou hospodu nebo třeba rodinný recept na bramborový salát.
Marketingový podvod?
Zhruba kolem roku 1996 se v Česku poprvé objevily přístroje audiovizuální stimulace (AVS), slangově označované jako psychowalkmany. Tahle nová technologie slibovala radikální změnu vědomí: prostě jen zmáčknete knoflík a váš mozek se během pár minut „přeladí“ na stav, který si vyberete. Nejdřív jsem to považoval jen za další marketingový podfuk na úrovni Herbalifu, kterými se 90. léta jen hemžila. Když jsem si ale jeden přístroj půjčil a vyzkoušel, nestačil jsem se divit.
Proč nás tak skvěle uklidní pomalý tanec plamenů ohně v krbu? Proč tak báječně usneme pod plechovou střechou, na kterou bubnuje déšť? Protože frekvence naší mozkové aktivity sleduje frekvenci světla nebo zvuků zvenčí, a po nějaké době se na ni přeladí. Pokud je tahle vnější frekvence rychlá, jako třeba hudba na technopárty, buď nás vybudí k tranzu nebo rozčílí. Pokud je ale pomalá, jako třeba déšť, ukolébá nás to k sladkému uklidnění. Právě proto taky při monotónní jízdě vlakem často usneme jako špalek. Zvuk drncajících kolejí náš mozek doslova vtáhne do spánku.
Někdy v 80. letech minulého století americké neurovědce napadlo, že by se tenhle zcela přirozený efekt dal nasimulovat i čistě umělými podněty. Nejdřív se o to samozřejmě zajímali vojáci. Generálové se těšili na přístroj, kterým budou moci před útokem navodit v mozcích vojáků zuřivost, bojovnost a agresivitu. Výzkum je ale zklamal. Ukázalo se, že mozková aktivita se sice dá změnit skoro na povel, ale ne tak, že by se z lidí stávaly nemyslící stroje na zabíjení.
Místo cesty do Asie
Když se metoda AVS ukázala jako nepoužitelná k boji, prolomilo se informační embargo. První „psychowalkmany“ se na americkém trhu objevily někdy kolem roku 1980. Neurovědec Michael Hutchinson je přivítal těmito slovy: „Usadíte se do křesla, na hlavu si nasadíte sluchátka a brýle, stisknete tlačítko s nápisem START, zavřete oči a propadnete se do stavu hlubokého uvolnění. Když o půl hodiny později přístroj vypnete, budete se cítit odpočinutí, svěží a velmi soustředění. Váš mozek bude fungovat mnohem efektivněji a vaše schopnosti zapamatovat si nové informace se zvýší. Budete myslet mnohem tvořivěji…“
Celkem nepozorovaně a mimo zájem většiny veřejnosti tak vznikla technologie, která umožňuje od základů změnit způsob, jakým relaxujeme. Právě proto také považuju za zajímavé podělit se o osobní zkušenosti se čtenáři www.g.cz. Pokud jsem z práce unavený „do mrtva“, můžu si jít zaběhat, opít se, odjet někam do Asie… Anebo použít tuhle sofistikovanou technohračku. Zásadní výhodou psychowalkmanu ale je, že ze mne stresy vytáhne nejrychleji a bez kocoviny.
Co na mne funguje a co ne?
Funguje to úplně jednoduše. Na oči si nasadíte speciální brýle s blikajícími diodami a na uši sluchátka, ze kterých zní zvuk o stejné frekvenci jako blikání. Za pár minut jste ve stavu dokonalé relaxace, meditace nebo třeba spánku – záleží jen na tom, jaký si zvolíte program z menu přístroje.
Výrobci a prodejci psychowalkmanů slibují „významně kvalitnější činnost mozku a centrální nervové soustavy, zlepšení schopnosti učení, koncentrace a paměti...“ Těžko říct, jestli tohle všechno funguje – zatím ještě nejsem tak starý, takže mi hlava díkybohu pracuje sama od sebe. Úplně mi ale stačí, že mi tahle mašinka dopřává hluboký odpočinek, jaký jinak skoro nezažiju. A takhle to vidí redaktorka britské BBC:
Zjistil jsem, že půlhodinové „sezení“ (nebo spíš ležení) nahradí několik hodin spánku. Ještě zajímavější ale je, že mně psychowalkman uspí takřka na povel, ať už jsem sebevíc přetažený. Z toho, co jsem se o technologii AVS dočetl, plyne, že ostatní účinky přístroje jsou individuální. Někomu prý opravdu pomáhá v rychlejším učení jazyků nebo koncentraci před zkouškou či obchodním jednáním. Já to nepotřebuju – prostě mi stačí ta hluboká relaxace.
Tady a teď
Že to vypadá jako umělé štěstí z krabičky? Po skoro dvaceti letech používání téhle technologie můžu říct, že je to překvapivě účinné. Na rozdíl třeba od drog to navíc nemá vůbec žádné nepříznivé vedlejší efekty. Jediné nebezpečí hrozí snad jen u epileptiků, kterým AVS technologie může rozjet záchvat podobně, jako třeba blikající zářivka.
Stav naprostého odpočinku, vypnutí, vytěsnění problémů a volně poletujícího vědomí jinak zažívám dost vzácně. "Tady a teď" bývám jen ráno těsně po probuzení, po sexu nebo když celý den šlapu s báglem na zádech opuštěnými horami. S Laxmanem mi k dosažení podobně blaženého stavu stačí jen nasadit brýle. Ta malá krabička mne prostě odstřihne od reality a umožní mi ponořit se hluboko do sebe.
Laxman je ale jen jeden z mnoha typů psychowalkmanů, byť ten technologicky nejvyspělejší. Největší výběr "meditačních mašinek" k nám dováží pražská firma Galaxy, která o technologií AVS taky v Česku shromáždila nejvíc informací. Všechny modely najdete na www.psychowalkman.cz, kde si můžete přečíst i zkušenosti známých českých osobností.
Ale jak říkám, tenhle článek není žádná placená propagace. To je ostatně vidět už z kontextové reklamy dole, která se tam přiřazuje zcela automaticky. Odkazuje i na jakýsi AVS přístroj Kasina, se kterým nemám žádné zkušenosti a vůbec netuším, jestli funguje...
Proč tedy o technologii AVS píšu? Prostě jsem objevil něco zajímavého, co mne v životě posunulo dál...
(Příště: Nosil by Buddha sluchátka a blikající brýle?)
Anketa
Co vás nejlépe uspí?
A TADY si přečtěte, jak se kvalitně rozejít se ženou v devíti krocích.