Krach firmy poškodí zákazníky
Na konci června 2017 zaslala společnost E.E.T. One všem svým klientům e-mail se sdělením, že vzhledem ke špatné hospodářské situaci byl podán návrh na insolvenci. Dle serveru iDNES.cz je za vším dluh ve výši více než 2 miliony korun nejmenované reklamní agentuře, která měla společnosti E.E.T. One zajištovat PR. Toto ovšem není jediný dluh firmy. Společnost E.E.T. One dále dluží výplaty svým zaměstnancům. Zákaznický servis na webu eet1.cz odkazuje své zákazníky na upozorňující e-mail a call centrum, ve kterém se dozvědí další informace o přechodu na jiného poskytovatele služeb.
Vzhledem k tomu, že se na facebookových stránkách neobjevil žádný příspěvek od dubna 2017, je možné, že se firma potýkala s problémy již delší dobu. Klienti E.E.T. One budou pravděpodobně muset hledat nového dodavatele EET pokladen a zároveň řešit vymáhání předplacených služeb za správu a údržbu systému. To znamená, že k již tak vysokým nákladům na pořízení systému pro EET přibydou ještě náklady další, které za podnikatele nikdo nezaplatí.
Velká očekávání se nenaplnila
Z původně avizovaných 200 000 podnikatelů, kteří budou EET využívat, jich nakonec bylo o několik desítek tisíc méně, což znamená plné sklady nevyužitých elektronických pokladen. Spousta firem navíc investovala poměrně vysoké částky do vývoje softwaru a do nákupu zásob pokladen, které jim nyní leží ve skladech bez užitku. Je dost pravděpodobné, že se v blízké době dočkáme insolvence dalších firem poskytující EET pokladny. Plánované rozšiřování okruhu podnikatelů, na které se povinnost elektronicky evidovat tržby má vztahovat, ani zdaleka skladové přebytky nepokryje a nových podnikatelů s nutností používat EET přibývá naprosté minimum.
Na sociálních sítích se objevují rozličné názory v případě EET. Opoziční politici sdílejí články o insolvenci E.E.T. One a v diskusi viní z nastalé situace nedostatečnou přípravu celého zákona o elekronické evidenci tržeb. Poslanec ODS Radim F. Holeček na svém Facebooku jinotajně naznačil, že na českém trhu je příliš mnoho slimáků a salát není tak velký, jak se slibovalo.
Budoucnost EET je nejistá
Co tedy se všemi pokladnami, které leží firmám na skladech? Údajně se jedná o tisíce přístrojů, které postupem času stárnou a zanedlouho se stanou nepoužitelnými. Pravděpodobně se čeká na 3. a 4. fázi elektronické evidence tržeb, která má zahrnout svobodná povolání, zemědělce, řemesla a výrobu. Ty však nastanou až během roku 2018. Dle portálu eet.money.cz si ovšem mnozí drobní živnostníci a trhovci vystačí pouze s mobilním telefonem, tabletem a tiskárnou. To bude platit primárně pro podnikatele, kteří evidují několik tržeb týdně.
Čistě teoreticky – co kdyby příští vláda definitivně zrušila EET? Na jedné straně by byly desítky zkrachovalých firem, z čehož některé vznikly jen s vidinou zisků z prodeje registračních pokladen, a na druhé straně statisíce podnikatelů, kteří zbytečně utratili někdy až desetitisíce korun za pokladny a správu systému.
A zde si přečtěte o falešných profilech na Facebooku.