fb pixel První transplantace srdce prodloužila pacientovi život o 18 dní: Věděli jste, že je tento orgán velký jako lidská pěst? – G.cz
Vyhledávání

První transplantace srdce prodloužila pacientovi život o 18 dní: Věděli jste, že je tento orgán velký jako lidská pěst?

+ DALŠÍCH 5 FOTEK + DALŠÍCH 6 FOTEK

Jedním z největších zázraků medicíny jsou bezesporu transplantace, které zítra mají svůj mezinárodní den. Mezi ty určitě nejkomplikovanější pak patří transplantace srdce. Věděli jste, že průměrný muž má větší šanci, že dostane srdeční zástavu během sexu se svou milenkou než se svou manželkou?

Arian Ebrahimi
Arian Ebrahimi 3.12.2019, 15:35

Srdce šimpanze?

I když existují zmínky o prvních transplantačních pokusech z 19. století, k úplně první transplantaci orgánu došlo až v roce 1954. Tedy, abychom byli přesní – k těmto operacím docházelo již dříve, ale příjemci nových orgánů nikdy nežili déle než pouhých 30 dní. První úspěšnou transplantaci orgánu provedl ve zmíněném roce doktor Joseph Murray, který za svůj obrovský přínos medicíně obdržel Nobelovu cenu. Jednalo se o darování ledviny a jelikož příjemce a dárce orgánu byli sourozenci a navíc identická dvojčata, podařila se operace bez větších komplikací. Operovaný Richard Herrick tak žil díky orgánu od svého bratra dalších 8 let spokojeného života.

K prvním transplantacím srdce začalo docházet v 60. letech, kdy se v roce 1964 uznávaný chirurg James D. Hardy z Mississippi pokusil přenést srdce zdravého šimpanze do lidského těla, z toho důvodu, že neměl k dispozici lidského dárce. Přestože Hardy ten samý rok provedl úplně první úspěšnou transplantaci plic v historii, nenašel u svých kolegů pro tento experiment moc velké pochopení a někteří ho otevřeně začali odsuzovat. On se však bránil, že se pokusil udělat vše pro záchranu pacienta, který ale bohužel krátce po operaci zemřel bez nabytí vědomí, byť jeho nově zvířecí srdce určitou dobu fungovalo. Z tehdejší doby jsou ještě zaznamenány úspěšné transplantace šimpanzích ledvin.

Úplně první úspěšnou srdeční transplantaci pak provedl jihoafrický doktor Christiaan Barnard v Kapském městě, kdy úspěšně operoval Louise Washkanského, a to přesně před 55 lety. Z tohoto důvodu se právě dnes slaví mezinárodní den transplantace. Přestože pacient zemřel za pouhých 18 dní na pneumonii, je tento pionýrský krok považován za začátek nové éry medicíny. Éry, která poskytla mnoha smrtelně nemocným lidem naději na zotavení. Jestli vás zajímá lidské srdce, tak se nezapomeňte kouknout do naší galerii plné zajímavostí o tomto důležitém orgánu.

A tady si přečtěte o počítačovém pravěku.

Podobné články

Doporučujeme

Další články