Neil Papworth
Neil Papworth pracoval pro dnes již neexistující anglo-francouzskou společnost Sema Group Telecoms, která se zabývala IT službami. Byl členem týmu, jenž vyvíjel „centrum krátkých zpráv“ (SMSC) pro britskou telekomunikační společnost Vodafone UK.
Společnost Sema Group tehdy doufala, že tyto krátké zprávy bude využívat jako pagingovou službu. Poté, co Papworth úspěšně nainstaloval systém na pracovišti západně od Londýna, sedíc u počítačového terminálu odeslal jednoduchou zprávu na mobilní telefon Richarda Jarvise, ředitele společnosti Vodafone, který se účastnil vánočního večírku.
„Nepřipadalo mi to nijak významné,“ řekl později Papworth. „Pro mě to bylo jen to, že jsem v ten den udělal svou práci a ujistil se, že náš software, který jsme vyvíjeli dobrý rok, funguje v pořádku.“ Krátce poté Papworthovi zavolali z vánočního večírku a oznámili mu, že odchozí zpráva byla úspěšná, neboť samotné mobilní telefony ještě ve skutečnosti posílat zprávy zpět neuměly.
Nový SMS „jazyk“
O rok později vydala Nokia první mobilní telefon s funkcí SMS, ale zprávy (omezené na 160 znaků kvůli omezení šířky pásma) bylo možné posílat pouze v rámci stejné mobilní sítě – telefonní sítě umožnily uživatelům posílat SMS napříč konkurenčními společnostmi až v roce 1999.
Textové zprávy jako prostředek příležitostné komunikace vzkvétaly se zavedením systému prediktivního psaní textových zpráv Tegic (T9) a předplacených telefonních tarifů, které původně textové zprávy nezpoplatňovaly a oslovovaly především mladé lidi.
Kvůli omezení na 160 znaků a také kvůli těžkopádnosti psaní na numerické klávesnici vznikl prostřednictvím SMS zcela nový „jazyk“ zkratek a slangu, který se rozšířil i v rámci internetových zpráv.
Evoluce SMS
Ve Spojeném království, kde se textové zprávy zrodily, došlo k prudkému nárůstu popularity SMS zpráv – v únoru 2001 byla měsíčně odeslána přibližně miliarda textových zpráv a uživatelé platili 10 pencí za zprávu, což přinášelo společnostem měsíční zisky ve výši přibližně 100 milionů liber.
V roce 2010 Mezinárodní telekomunikační unie uváděla, že každou minutu bylo odesláno 200 tisíc textových zpráv. V roce 2012 pak naopak začal celkový počet SMS zpráv klesat, neboť současně rostl počet zpráv z aplikací pro rychlé zasílání zpráv.
Zdroj: History, Wikipedia