fb pixel První smartphone na světě předběhl svou dobu a neuspěl: IBM Simon měl již v roce 1992 dotykový displej – G.cz
Vyhledávání

První smartphone na světě předběhl svou dobu a neuspěl: IBM Simon měl již v roce 1992 dotykový displej

+ DALŠÍ 2 FOTKY + DALŠÍ 3 FOTKY

Předběhl svou dobu o dobrých 20 let, a proto nikdy nebyl úspěšný. Přesně před 31 lety byl světu představen první smartphone všech dob. Jmenoval se IBM Simon, a i když vážil přes půl kila, uměl na svou dobu celkem dost věcí.

Arian Ebrahimi
Arian Ebrahimi Aktualizováno 23.11.2023, 15:29

15 let před iPhonem

I když se počátek éry smartphone počítá až od roku 2007 s vydáním prvního iPhonu, chytré telefony existovaly již dříve. Vždyť jen po přelomu tisíciletí vydal tehdejší mobilní gigant Nokia celou řadu telefonů, které by se daly s klidem označit za smartphony. Ten skutečně první byl ale světu představen již v roce 1992. Stalo se tak na legendárním listopadovém technologickém veletrhu v Las Vegas s názvem COMDEX Fall. Přítomní byli všichni tehdejší počítačoví vizionáři – od Steva Jobse po Billa Gatese. A právě zde se světu poprvé ukázal IBM Simon, který tehdy skutečně nadchnul všechny přítomné. Na dnešní poměry obrovský a těžký přístroj v sobě spojoval populární osobní digitální asistenty (tzv. PDA) a tehdy ještě nové mobilní telefony – stal se tak vlastně úplně prvním chytrým telefonem na světě. IBM Simon zaujal dokonce i novináře a populární deník USA Today fotografii revolučního přístroje rovnou otiskl na titulní stránce.

Co IBM Simon uměl kromě telefonování? Celou řadu užitečných věcí – uměl posílat faxy i e-maily, měl zabudovanou kalkulačku i budík a dokonce i adresář či aplikaci na poznámky. Z popisu jeho funkcí je jasné, že mířil především do manažerské sféry, která si tehdy ostatně ve velkém zvykala na již zmíněná pédéáčka. A aby toho nebylo málo, ovládal se na tu dobu naprosto nezvyklým dotykovým monochromatickým displejem – telefon byl tak pochopitelně dodáván s dotykovým perem. Tehdy to muselo působit, že IBM Simon přicestoval odněkud z budoucnosti. Na svou dobu nebyl ani tak těžký – vážil sice přes půl kila a ze všeho nejvíce připomínal cihlu, ale pokud jej porovnáme s tehdejšími mobilními telefony, které se musely nosit na popruhu přehozeném přes rameno, jednalo se o značně kompaktní zařízení.

Nebyl drahý, ale stejně neuspěl

Ani cena nebyla tak přehnaná – v době svého uvedení stál IBM Simon zhruba 900 dolarů, ale to jen v případě, že jste si jej koupili u operátora. Jinak byla běžná maloobchodní cena o 200 dolarů vyšší, což ale na takto revoluční zařízení není zase tolik. Přestože byl mobil navržen společností IBM, byl vyráběn u japonského Mitsubishi – to bylo až druhou volbou. Původně IBM oslovilo Motorolu, ale ta jej odmítla – i z toho důvodu, že tehdy připravovala vlastní řadu revolučních mobilních telefonů.

I když byl IBM Simon představen právě již v listopadu 1992, kvůli problémům s výrobou byl nakonec na trh uveden až v srpnu 1994, tedy skoro 2 roky poté. A právě i opožděné uvedení mělo za následek, že se revoluční mobilní telefon nakonec moc neuchytil. I přes relativně snesitelnou cenu se prodalo pouhých 50 000 kusů a nakonec byly prodeje, stejně jako produkce, ukončeny již po půl roce. Oficiálně se IBM Simon přestal prodávat v únoru 1995 – mimochodem, právě v tomto roce vlastně vzniklo slovo „smartphone“, takže tento chytrý telefon se přestal prodávat ještě předtím, než pro něj existovalo označení.

Dnes se dá IBM Simon tu a tam koupit na Ebay za neskutečně přestřelené částky, ale zase na druhou stranu uznáváme, že mít takovýto kus technologie ve sbírce musí být opravdu zajímavé.

A tady si přečtěte o přechůdci iPadu, přístroji Apple Newton.

Podobné články

Doporučujeme

Další články