fb pixel První poštovní známka na světě: The Penny Black aneb černá jednopennyovka byla revolucí poštovní služby – G.cz
Vyhledávání

První poštovní známka na světě: The Penny Black aneb černá jednopennyovka byla revolucí poštovní služby

Zdroj: General Post Office - his own, Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=27282300

Je to již 182 let od doby, kdy světlo světa spatřila první poštovní známka. V květnu roku 1840 byla vydána a uvedena do oběhu The Penny Black, takzvaná černá jednopennyovka. Za ohromnou poštovní revolucí stál britský pedagog Rowland Hill, jenž s nápadem poštovních známek a transformací poštovního systému přišel. Známky Penny Black nepatří v současnosti mezi filatelisty k těm nejvzácnějším, neboť jich bylo do oběhu uvedeno téměř 70 milionů. Přesto se najdou kusy, které se vydražily i za několik milionů korun.

Jan Fiedler
Jan Fiedler Aktualizováno 13.5.2022, 09:33

Sir Rowland Hill

Sir Rowland Hill, člověk, jehož jméno asi nikomu kromě zarytých filatelistů nic neřekne, přesto ovlivnil skoro celý svět a životy stovek milionů lidí. V první polovině 19. století totiž pošta vůbec nebyla tak samozřejmou a dostupnou službou, jako je tomu dnes. Činnost pošty, v tomto případě té britské, byla neefektivní a ceny se pohybovaly v astronomické výši.

Pak si ale chytrá hlava Rowlanda Hilla řekla dost! Z pošty, jež do té doby byla spíše výhradním právem horních vrstev, se nyní stala dostupná komunikační služba pro všechny. Rowland Hill totiž vymyslel poštovní známku. Pro poštovní službu to byla obrovská revoluce, snad ta největší v její historii.

Namísto těžkého a zdlouhavého vypočítávání složitých vzorců pro určení poštovného, které například násobily cenu za odeslaný dopis počtem popsaných stran a délkou cesty, kterou musel dopis urazit, přišel Rowland Hill s výrazným snížením cen a poštovní známkou jako „dokladem“ o zaplacení. Předtím, než přišel Hill se světovým nápadem poštovní známky, bylo například standardem to, že cenu dopisu a veškeré poplatky hradil příjemce zásilky, nikoli odesílatel. To s sebou neslo řadu komplikací, kdy příjemce nechtěl nebo nemohl z finančních důvodů zásilku přijmout.

The Penny Black

Tou úplně první poštovní známkou, jež spatřila světlo světa, byla takzvaná The Penny Black, v češtině známá jako černá jednopennyovka. Vydána byla 1. května roku 1840 a oficiální zahájení její platnosti proběhlo o pět dní později, 6. května. Zároveň s černou jednopennyovkou byla do poštovního provozu uvedena rovněž známka 2 pence modrá se stejnou rytinou, a také takzvané Mulreadyho obálky.

Rowland Hill byl ve Spojeném království známým prosazovatelem poštovní reformy, což se mu nakonec i podařilo zrealizovat. Již v tu dobu si uvědomoval, že poštovní známky musí být obtížně padělatelné, podobně jako například bankovky. Roku 1839 vyhlásilo britské Ministerstvo financí soutěž na návrh první poštovní známky – žádný z návrhů však nakonec nebyl přijat.

V tu chvíli musel opět zakročit Rowland Hill, který byl svým smýšlením o poštovních známkách desítky let napřed. Navrhl, aby známka nesla podobiznu královny Viktorie. Proto je dnes běžné, že známky nesou podoby například hlav států. Jako podklad byla využita pamětní medaile, jež byla vydána u příležitosti návštěvy Londýna v roce 1837.

Známky The Black Penny byly tištěny na tiskařském stroji, jenž si nechal patentovat v roce 1819 J. Perkins. Tiskly se, jak už název napovídá, v černé barvě a vytištěné archy se neperforovaly. Jednotlivé známky se na poštovních úřadech jednotlivě odstřihávaly. Penny Black se velice brzo dočkala úpravy, neboť se zjistilo, že červená poštovní razítka jsou na černém pozadí špatně viditelná, a navíc se dá červená barva snadno odstranit – známky se tedy daly použít opakovaně, což bylo pro poštovní službu pochopitelně nežádoucí. Již roku 1841 tedy přešlo Ministerstvo financí k takzvané Penny Red, která byla červená a označovala se černým razítkem.

Cena známek Black Penny

K tištění známek se využívalo 11 tiskových desek. Pro filatelisty je klíčová zejména deska jedenáctá, která byla výhradně určena pro červené známky z roku 1841. Zpočátku však otiskla malé množství černých Penny Black – a ty jsou extrémně vzácné. Obecně černé jednopennyovky příliš vzácné nejsou, neboť jich bylo vytisknuto téměř 69 milionů. Vzácné jsou v tomto případě především nepoužité známky, tedy „čisté“. Mezi známkami Black Penny dále existují také raritní případy, kdy byla známka odeslána například proti předpisu již 1. a 2. května. I tyto známky jsou vysoce cenné a jsou často předmětem investičních zájmů. V Praze se například roku 2013 vydražil šestiblok (známky byly v bločku a navíc neorazítkované) prvních známek světa Penny Black za necelé dva milióny korun.

Podobné články

Doporučujeme

Další články