fb pixel První pes na oběžné dráze: Lajka se stala pokusným „králíkem“ a objasnila tak záhady vesmíru – G.cz
Vyhledávání

První pes na oběžné dráze: Lajka se stala pokusným „králíkem“ a objasnila tak záhady vesmíru

+ DALŠÍ 4 FOTKY + DALŠÍCH 5 FOTEK

Dnes je výročí Lajky. Před 66 lety ji vyslal člověk na oběžnou dráhu, byl to však jednosměrný let. Možná vás také napadá otázka „A co z toho má ten pes?“ Právě, že nic. Za lidskou touhu poznávat nekonečno zaplatila životem, jako mnoho dalších nechtěných zvířecích kosmonautů. Sputnik 2 s ní učinil celkem 2574 obletů její rodné planety. Lajka z toho přežila sotva 4. Zemřela pravděpodobně na následky přehřátí a enormního stresu jen několik hodin po opuštění Země.

Václav Roman
Václav Roman Aktualizováno 2.11.2023, 00:08

Vzhůru do nekonečna

Zatímco lidé považují vyslání do vesmíru za velkou poctu a něco jedinečného, psům a i dalším zvířatům je to putna. Ano, psi zavile vyjí na bílý Měsíc, ale to ještě neznamená, že tam chtějí. Těm je lépe u baráku na zahradě, kterou mohou rozhrabat. Přesto někoho napadlo, že je posadí do smrtonosné vesmírné kapsle a pošle na tak nehostinná místa, kde ani o kost nezavadíš.

Připomeňme si příběh nebohé Lajky, která měla tu čest stát se prvním nejvěrnějším přítelem člověka, kterého člověk vykopl do vesmíru. A zároveň vzpomeňme i na další nevinné oběti vesmírného výzkumu.

Od počátku bylo v plánu, že do vesmíru budou posílány nejenom přístroji nadupané družice, ale také lidé. Jenomže se nic nevědělo o tom, jaký vliv mají vesmírné lety na živé organismy, a tak se to muselo zjistit. Bylo to účelem hned druhé vesmírné mise nazvané Sputnik 2.

Paluba družice byla uzpůsobena tak, aby mohla přepravovat živé zvíře. Ochránci zvířat by z toho ale radost neměli, zejména pak kvůli tomu, že stroj byl koncipován pouze k letu na oběžnou dráhu. Nikdy se neměl vrátit! Na přípravu bylo totiž zoufale málo času, vesmírný závod je třeba vyhrát za každou cenu!

Zbývalo vyřešit otázku, koho vyslat na smrt. Z připravovaných zvířecích kosmonautů byl vybrán menší kříženec plemene husky, fenka Lajka. Sputnik 2 odstartoval z kosmodromu Bajkonur dne 3. listopadu 1957. Lajka před sebou měla kvůli tenkým zásobám kyslíku a potravy maximálně týden života. Zemřela jen několik málo hodin po opuštění Země. Sputnik 2 s jejím mrtvým tělem obíhal Zemi až do 14. dubna 1958, kdy zanikl v atmosféře.

Její oběť a oběti dalších zvířecích kosmonautů pomohly uskutečnit odvěký sen člověka, odpoutat se od zemské přitažlivosti a podívat se „ke hvězdám“. Než se poprvé podívali do vesmíru lidé, bylo ze země vysláno mnoho sond se zvířaty na palubě. Zvířecími kosmonauty se stali psi, kočky, želvy, zástupci hmyzu a další. Podívejte se na některé z nich v následující galerii:

A zde si můžete přečíst o Roswellském incidentu.

Podobné články

Doporučujeme

Další články