fb pixel První člověk je dechberoucí i dramatická podívaná. Ryan Gosling je jako Neil Armstrong vynikající – G.cz
Vyhledávání

První člověk je dechberoucí i dramatická podívaná. Ryan Gosling je jako Neil Armstrong vynikající

+ DALŠÍCH 5 FOTEK + DALŠÍCH 6 FOTEK

Netflix se tento týden příliš nepochlapil a novinky, které nabízí, nejsou příliš lákavé. Naštěstí ale premiérově uvádí vynikající životopisné drama oscarového režiséra Damiena Chazella První člověk, které odkrývá chladnou masku vždy profesionálního astronauta Neila Armstronga (hraje ho Ryan Gosling).

Kateřina Horáková
Kateřina Horáková 16.11.2020, 07:30

První člověk na Měsíci

Před dvaapadesáti lety se půl miliardy Američanů mačkalo u televizí, aby v přímém přenosu sledovali přistání posádky Apolla 11 na Měsíci. Krátce nato pronesl astronaut Neil Armstrong slavnou větu: "Je to malý krok pro člověka, obrovský skok pro lidstvo," čímž možná nejodvážnější výpravu do neznáma od plavby Kryštofa Kolumba úspěšně završil. Jak ale Armstrong k misi vlastně přišel, co vše musel podstoupit a jaký byl, když svlékl skafandr?

Příběh Prvního člověka, snímku oscarového režiséra Damiena Chazella, začíná v roce 1962, kdy Armstrong nastoupil k NASA jako pilot a zároveň se v té době smiřoval se smrtí dvouleté dcery. Pro práci, která představovala permanentní koketování se smrtí si těžko mohli v NASA vybrat vhodnějšího aspiranta. Armstrong , jehož skvěle hraje Chazellův oblíbený Ryan Gosling, není vesmírný kovboj, který by riziko podstupoval dobrovolně a s frajerským nadhledem, na druhou stranu ani nepanikaří v situacích, kdy mu jde o život. Jeho základním charakterovým rysem je klid. Klid ve chvíli, kdy se ve zkušebním modulu řítí k zemi volným pádem, klid, když odpovídá synovi na otázku, zda se z mise vrátí, klid ve chvíli, kdy dělá onen historický první krok. Protiváhou tomuto klidu je pak absolutní neklid jeho ženy (Claire Foy) a její vnitřní drama. Manželovy úspěchy v ní vzbuzují hrdost, ale i obavu. Obavu, že z dalšího úkolu se prostě nevrátí.

Jakkoliv nudné se může zdát sledovat život Neila Armstronga před odletem do vesmíru, Chazelle a Armstrong společně dokázali poodhalit vlastně zcela neznámou tvář člověka, kterého každý člověk na světě automaticky uznává za hrdinu a významnou osobnost, aniž by o něm něco více věděl. Náhled do soukromí asi nejslavnějšího amerického astronauta dodává jeho proslulé misi lidskou tvář. Navíc v záplavě akcí nadupaných sci-fi a epilepticky působícím, klipovitém prostředí marvelovek působí výjimečným a o to více strhujícím dojmem. Nebo rozhodně to tak bylo v roce 2018, kdy První člověk vstoupil do kin. My ho vybrali jako aktuální premiéru týdne na Netflixu. Streamingová služba snímek nabídne od 18. listopadu a je to v podstatě jediná čerstvá novinka v její knihovně, která aktuálně stojí za vidění.

Kromě neotřelého pohledu na Armstronga a skvělého Goslingova výkonu je devízou filmu i vizuální stránka. Chazelle se umírnil v barevnosti, kterou se vyznačoval jeho oscarový hit La La Land a v o poznání komornějším Prvním člověku se atmosférou blíží Nolanově Insterstellaru. Ačkoliv zde na vesmírné prostředí není kladen takový důraz. Ale ve scénách, kdy posádka sedí v raketoplánu, jsou stísněnost toho prostředí i strach všech zúčastněných skoro skrze plátno takřka až hmatatelně cítit.

Proto Prvnímu člověku v době premiéry tolik slušel IMAX, v němž byl film také uveden. Ale i ve vašem obýváku tenhle kus rozhodně stojí za vidění.

Podobné články

Doporučujeme

Další články