Občanská válka
Tři měsíce po vypuknutí občanské války u pevnosti Fort Sumter vojenské velení Unie stále věřilo, že Konfederaci lze rozdrtit rychle a s malými ztrátami na životech. V červenci tak vedla tato přehnaná důvěra k předčasné ofenzivě generála McDowella do severní Virginie.
McDowell vyhledal lokace konfederačních sil a odvedl svých 34 000 vojáků – většinou nezkušených a špatně vycvičených milicionářů – k železničnímu uzlu Manassas, který se nacházel pouhých 30 mil od Washingtonu, D.C. Generál Beauregard, jenž byl upozorněn na postup Unie, zde shromáždil asi 20 000 vojáků a brzy se k němu připojil generál Joseph Johnston, který po železnici přivezl dalších asi 9 000 vojáků.
Bitva
Ráno 21. července se stovky civilistů – mužů, žen a dětí – dozvěděly o blízkosti obou znepřátelených sil a se zvědavostí šly sledovat první velkou bitvu občanské války. Boje začaly překročením potoka Bull Run třemi divizemi Unie, přičemž křídlo Konfederace bylo zahnáno zpět na Henry House Hill.
Na tomto strategickém místě však Beauregard vytvořil silnou obrannou linii, kterou upevnila brigáda virginské pěchoty pod velením generála Thomase J. Jacksona. Jacksonovi muži, kteří stříleli ze skrytého svahu, odrazili řadu federálních útoků a získali Jacksonovi jeho slavnou přezdívku „Stonewall“.
Porážka Unie
Mezitím se konfederační kavalerii pod vedením J. E. B. Stuarta podařilo překvapit a zajmout dělostřelectvo Unie, načež Beauregard nařídil protiútok na odkryté pravé unijní křídlo. Vojáci se řítili z kopce, zuřivě křičeli a McDowellova linie byla prolomena, což donutilo jeho jednotky ke spěšnému ústupu přes Bull Run.
Ústup se brzy změnil v neorganizovaný útěk – například zásoby se válely všude možně na cestě zpět do Washingtonu. Síly Unie utrpěly ztráty 3 000 mužů, kteří byli zabiti, zraněni nebo pohřešováni, zatímco Konfederace utrpěla ztráty asi 2 000 mužů. Rozsah tohoto krveprolití vyděsil nejen „diváky“ u Bull Runu, ale také americkou vládu ve Washingtonu, která musela čelit nejistotám v kontextu vojenské strategie při potlačování „jižanského povstání“.
Zdroj: History, Wikipedia