fb pixel První automobil měl tři kola a Karl Benz ho vyrobil sám ve své domácí dílně – G.cz
Vyhledávání

První automobil měl tři kola a Karl Benz ho vyrobil sám ve své domácí dílně

Zdroj: Wikipedia Commons, Public Domain

Když německý automobilový konstruktér Karl benz získal patent na první benzínem poháněný automobil, položil tím základní kámen k rozvoji silniční dopravy. Jeho první automobil se spalovacím motorem na světě nesl název Benz Patent-Motorwagen Nummer 1; a poprvé byl veřejnosti představen v červnu 1886 v Mannheimu. První auto na světě mělo spotřebu pouhých 10 litrů na 100 kilometrů a vzhledem připomínalo tříkolový velocipéd.

Martin Miko
Martin Miko 9.4.2024, 16:39

První auto mělo tři kola

Karl Friedrich Michael Benz, původně narozený jako Karl Friedrich Michael Wailend, se narodil 25. listopadu 1844 jako nelegitimní dítě Josephiny Vailant. Poté, co se její matka provdala za Johanna Georga Benze, přijal Karl příjmení Benz. Jeho otcem byl strojvedoucí, který však zemřel krátce po sňatku s Josephinou. Karl si později přijal francouzskou verzi svého jména, Carl Friedrich Benz.

Od mládí byl Karl Benz zaměřen na práci se stroji. Studoval polytechniku a mechaniku na univerzitě v Karlsruhe a začal pracovat jako mechanik. V roce 1871, ve věku 27 let, založil společně se svým společníkem firmu zaměřenou na stavbu strojů s motorem. Jeho hlavním zájmem bylo zdokonalování spalovacího motoru, což ho vedlo k získání prvního patentu v roce 1879. Tím se začal formovat základ legendární automobilové společnosti Mercedes-Benz.

Karl Benz vyrobil svůj první automobil, známý jako Benzův tricykl, na podzim roku 1885 a patentoval ho až 29. ledna 1886. Tento automobil měl tři kola a poháněl ho motor spojený s podvozkem vozidla. Byl to první krok k revoluci v automobilovém průmyslu. Přestože se mu podařilo představit své dílo veřejnosti v červnu 1886, musel čelit několika nedostatkům, jako je absenci vlastní nádrže na benzín a relativně nízká maximální rychlost 16 km/h. Nicméně tento průkopnický vůz položil základy pro budoucí vývoj automobilů.

Benz také získal mnoho patentů na důležité prvky v automobilech, včetně elektrického zapalování, spojky a řadicí páky. Postupně zdokonaloval své stroje a v roce 1893 představil svůj první dvounápravový vůz, nazvaný Victoria, který dosahoval maximální rychlosti 18 km/h. Tyto inovace posunuly automobilový průmysl kupředu a otevřely cestu k dalšímu vývoji a růstu.

Karl Benz nebyl pouze automobilovým průkopníkem, ale také vynikajícím inovátorem na mnoha dalších polích. Vedle svých revolučních prací v oblasti automobilismu se věnoval i dalším oblastem techniky a vynalezl několik dalších užitečných zařízení. Mezi jeho vynálezy patří například domácí telefon a list na stlačování balíku tabáku. Benzova kreativita a schopnost inovovat se tedy neomezovaly pouze na oblast automobilů, ale rozšířily se do různých odvětví, kde přinášel praktická a užitečná řešení.

Karl Benz zemřel ve svém domě přirozenou smrtí dne 4. dubna 1924 ve věku 84 let. Jeho dědictví v oblasti techniky a inovací přetrvává dodnes a jeho přínosy k moderní společnosti jsou nepopiratelné. Benzovy práce ovlivnily nejen průmysl, ale také každodenní život lidí po celém světě, a jeho jméno zůstává trvale spojeno s érou automobilismu a technologických pokroků.

Zdroje informací:

https://real-life-heroes.fandom.com/wiki/Karl_Benz

https://en.wikipedia.org/wiki/Carl_Benz

https://www.mercedesclub.cz/model/mercedes-benz-karl-benz-benz-cie-164

https://www.britannica.com/biography/Karl-Benz

Podobné články

Doporučujeme

Další články