fb pixel Průvodce kauzou OKD: Kdo, co a za kolik vyšmelil během nechvalně proslulé privatizace důlní společnosti – G.cz
Vyhledávání

Průvodce kauzou OKD: Kdo, co a za kolik vyšmelil během nechvalně proslulé privatizace důlní společnosti

Sněmovní vyšetřovací komise k OKD vypracovala návrh závěrečné zprávy. Z ní jasně vyplývá, že na závěr svého dvouletého působení podá celou řadu trestních oznámení. Může jej čekat několik bývalých ministrů jako například Vladimír Dlouhý (ODA) nebo Milan Urban (ČSSD). Ušetřený nezůstane ani expremiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Kdo na tomhle byznyse s uhelným gigantem ale nejvíc vydělal? Miliardy nejsou drobné...

Jana Mrákotová
Jana Mrákotová 8.10.2019, 12:45

Ostravskokarvinské doly byla kdysi jednoznačně jednou z výkladních skříní socialistického průmyslu. Zaměstnávala stovky tisíc lidí, horníci byli králové. Se změnou režimu se ale situace výrazně změnila. Bylo jasné že těžební průmysl upadne , těžba černého uhlí začne klesat. Stále se ale jednalo o miliardový byznys, na kterém se kde kdo za více či méně tiché podpory různých vlád a politiků napakoval. A to i když se začalo propouštět, doly se zavíraly. Navíc tady byla kuponová privatizace.

Máslo na hlavě by měl mít Klaus i Zeman

První problémy se začaly objevovat již v roce 1996, kdy byla u moci ODS a v čele vlády stál Václav Klaus. Právě tehdy došlo k tomu, že díky nejrůznějším přesunům a prodejům akcií OKD přišel stát o majoritní vlastnictví. Státu zůstalo 46procent. Už v roce 1998 se pak jako největší majitel představila společnost Prosper Trading ostravského podnikatele Stanislava Prose. A ta své akcie prodala firmě Karbon Invest podnikatelů Otavy, Koláčka a Przybyly. Státu to ale nevadilo, a to i přesto, že náčelníci z Karbon Investu vyházeli z orgánů OKD jeho zástupce. Důvod? Prý stát uvolňuje málo peněz na útlum těžby! Tomu již v klidu přihlížela a vše bohorovně přehlížela vláda Miloše Zemana. Naopak se navrhovaly skutečné perly jakože se firma rozdělí a stát by na rozdíl od soukromého majitele fakticky nesl veškeré náklady zavírání šachet. K tomu tedy nedošlo. Prodej začal realizovat až Vladimír Špidla se svojí vládou. Ministrem financí byl tenkrát Bohuslav Sobotka.

Ministr financí by měl umět alespoň kupecké počty

To ale neprošlo a prodej nakonec začala připravovat až vláda Vladimíra Špidly, kde byl ministr financí Bohuslav Sobotka z ČSSD. Už tehdy začínalo být jasné, že je s cenou něco v nepořádku, a že dochází k různým machinacím. Stát jednal exluzivně s Karbon Investem, který chtěl státu na základě pochybného znaleckého posudku dá dvě miliardy. Nakonec až po zásahu Fondu národního majetku stát prodal mu svůj podíl za 4 miliardy korun. Tehdejšímu správci státní kasy to asi divné nepřišlo. Dvě miliardy sem, dvě tam.

Na Bakalu Ostravsko vzpomíná dodnes

OKD nakonec po dalších šachách s prodejem končí v rukou miliardáře Zdeňka Bakaly. A začala jízda! Tehdy byla OKD stále ještě firma v docela dobré kondici a s perspektivou. Těžilo se, cena uhlí rostla. Bakalova NWR nabírala na síle, cena jejích akcií na burze rostla. Pak přišla krize a nastal raketový sešup. Horníci se začali propouštět, doly se zavíraly. O tom, jak Bakala nakoupil v regionu výhodně byty, se tradují legendy. Bohužel, s ne moc optimistickým koncem. Kdysi prosperující firma skončila s dluhy. A které jdou do mnoha desítek ne - li stovek miliard. K odpovědnosti se ale nikdo nemá - ani z řad podnikatelů a o politicích ani nemluvě. Jedno je ale jisté, desítky miliard zmizelo. Kam nebo ke komu? To neustále a pořád dokola řeší poslanci, policie i soudy. Zatím bez valného výsledku.

A tady se podívejte, jak se snažil vykoupit ze svých uhelných hříchů Antonín Koláček

Podobné články

Doporučujeme

Další články