Otevírání sezóny?
Rozpočet blízko100 milionů korun, hlavní hvězda Lana Del Rey za milion dolarů, vstupenky na tři dny za 3490 korun, na den za 1990, ale nakonec jen asi 20 tisíc návštěvníků (konkrétně ve čtvrtek 15 tisíc, v pátek 20 a v sobotu taktéž 20), zima, déšť a krizovky. Tak se dá shrnout festival Aerodrome, jeden z prvních velkých mimoměstských hudebních festivalů letošní sezóny. Konal se v Panenském Týnci, tedy poprvé ve své historii mimo Prahu, a měl ambice být dechberoucím zážitkem evropského formátu. Podle ohlasů návštěvníků se ale akce, která do Česka přivezla velmi zvučná zahraniční jména, potýkala s řadou problémů.
Sám investor festivalu, podnikatel Igor Rattaj, v rozhovoru pro Seznam Zprávy už v průběhu události uznal, že nové místo tzv. na zelené louce přineslo produkční komplikace, třeba s větrem, wi-fi nebo s vodou. „Když slíbíte kanistry s vodou, měly by na místě být, nebo by vaši zaměstnanci alespoň měli vědět, že tam nějaké měly být," napsal jeden z návštěvníků na facebookovou událost akce.
Pořádat festival takového formátu v pustině je opravdu trochu nešťastné. Do stanového městečka si přespávající účastníci museli dojít pořádný kousek. Nejkrizovější situace byla s dopravou, na kterou si také na sociálních sítích lidé stěžují nejvíc. Autobusy fungovaly na základě rezervačního systému, který se ale dost zpožďoval, případně měnil cílové zastávky a lidé mnohdy čekali i několik hodin na „svůj" spoj. Na přesnou kritiku davu se podívejte v galerii...
Bez peněz na festival vlez
Festival se navíc nesl v duchu cashless akce, což v praxi znamená, že dostanete čipový náramek, na nějž si nabijete určitou sumu. Nepotřebujete tak u sebe nosit peněženku, obsluhující personál vás naokrádá a tohle riziko se snižuje i u náhodných kapsářů. Jak by řekl klasik, myšlenka je to pěkná, první den festivalu Aerodrome to ale moc nefungovalo.
„50 za aktivaci a 50 za refundaci? To jste se zbláznili," zní hlasy z diskuzí na Facebooku festivalu Aerodrome. A přesně tak to je. Za to, že jste náramkem mohli vůbec začít platit (možnost platit normálně nebyla), jste zaplatili padesát korun, dalších padesát pak stojí vrácení neutracené částky na váš účet. Problematické je také objevit refundační formulář, který se zprvu zobrazoval v italském jazyce.
Výzva v podobě několikadenního festivalu mimo známé pražské prostředí a riskantní sázka na otevřený prostor a drahé velké hosty byla odvážná a vyvedla se, zdá se, tak napůl. Zda to pro Rattaje bude poučením pro příští rok, nebo ho to spíš odradí, je otázka. Podle magazínu Forbes se totiž nadchl pro festivaly mimo Českou republiku a o jedná o spolupráci se slavnou taneční akcí Big Slap, která se pravidelně koná ve Švédsku.
A tady se podívejte, jaké hudební festivaly byste letos měli navštívit.