fb pixel Prostřeno národu servíruje nahranou idiocii. Klesla laťka pro zábavu takto nízko? – G.cz
Vyhledávání

Prostřeno národu servíruje nahranou idiocii. Klesla laťka pro zábavu takto nízko?

Zdroj: iprima.cz

Pořad Prostřeno představuje pro značnou část Čechů oblíbenou zábavu během večerů. Nicméně i u té zábavy platí, že vše se jednou omrzí a je potřeba se někam posunout. To vnímá i TV Prima, která někdejší reality show, ve které obyčejní lidé pro sebe navzájem vaří, přetransformovala do absurdní frašky, v níž se střetávají bizarní pitvořiví divnolidé, kteří se jen prvoplánově snaží šokovat. Je opravdu toto správná cesta, po které se vydat, aby se Češi dobře bavili?

Jan Palička
Jan Palička 25.3.2017, 08:00

To, že mnozí lidé si jako ideální náplň večera představují sledování televize, není žádná novinka. Už několik let se v Česku těší oblibě pořad Prostřeno, který pravidelně každý večer vysílá TV Prima. Ten se ale během svého vysílání přetransformoval do poněkud tragikomické parodie sebe sama. Je to odrazem i českého vkusu a smyslu pro humor?

Prostřeno dříve bylo sympatické tím, že své cílové divácké skupině obyčejných lidí ukazovalo to, jak stejně obyčejní lidé ve svých domovech vaří a hostí čtveřici dalších soutěžících. Kdo uvařil a pohostil nejlépe, ten vyhrál. Divák se mohl například přiučit nějakému zajímavému receptu nebo se seznámit s kulturou stolování na druhém konci republiky. Dnes je ale všechno jinak.

Stejně jako různé další reality show podobného formátu o životě obyčejných lidí, i Prostřeno se postupem času pustilo do svérázných sociálních experimentů, jelikož sledovat střet soutěžící navyklé na život na vysoké noze, která vaří vybrané speciality ve své moderní vile, se soutěžící, která ohřívá polotovary v mikrovlnce v bytě na sídlišti, který sdílí s dalšími čtyřmi lidmi, je tak nějak divácky atraktivnější, než se koukat na nekonfliktní večeře pěti pohodových lidí pět večerů po sobě. Ale i to bylo tvůrcům málo.

Prima brzy nasedla na vlnu toho, že nejlepší reality show je ta, která nemá s realitou moc společného. Dramaturgie proto začala do pořadu obsazovat ani ne tak obyčejné Čechy jako spíše různé exoty, u kterých člověk moc nevěděl, zda jsou více k smíchu, nebo k pláči. Pod heslem "Divák - náš pán" se Prostřeno pomalu a jistě začalo transformovat z kuchařské show do přehlídky bizarních divnolidí, nad jejichž pohnutými osudy jsme se mohli pobavit, pohoršit a říct si, že se vlastně ještě nemáme tak špatně a někdo je na tom očividně hůř.

Poslední týden všemu nasadil pomyslnou korunu. Upoutávky slibovaly nejbizarnější Prostřeno všech dob, o což se měl postarat mladík jménem Karel, který žije v bytě se slepicí Babišem, spí v rakvi, v pokoji má vystavené obrázky nahých stařenek, má permanentní erekci a poté, co ho v dětství vyděsil pštros, mluví pořád sprostě. Kamenem úrazu se ale Primě stalo to, že postava extrémně podivínského Karla je až moc překombinovaná na to, aby byla reálná.

Brzy vyšlo najevo, že vše je tak trochu jinak. Karel žádným Tourettovým syndromem netrpí, byt byl půjčený stejně jako rakev a slepice a ve skutečnosti se jedná o mladého herce a režiséra, který žije spokojený normální život a dokonce má i manželku. Po provalení tohoto podvodu se tvůrci dušují, že o ničem nevěděli. Ať už ale Karla, který roli šílence sehrál bravurně, sami angažovali, nebo se stali obětí jeho hry, kterou napálil jak je, tak diváky, svědčí to o jediném. Prostřeno se tímto oficiálně stává synonymem pro úpadkovou zábavu.

Češi očividně po žádné inteligentní zábavě netouží. V kinech lámou rekordy prostoduché komedie s připitomělými ohranými vtipy a v televizích opět frčí nablblé estrády a pseudoreality show, které nám spíše než realitu předhazují zhovadilé karikatury lidských bytostí, které se prvoplánově snaží zaujmout a šokovat. Rostoucí sledovanost hovoří ve prospěch závěru, že tohle je ta zábava, kterou Češi chtějí. A to vlastně vůbec není vtipné, spíše naopak.

Jaká moudra nám pořad Prostřeno během své existence přinesl, si přečtěte TADY.

Podobné články

Doporučujeme

Další články