fb pixel Propůjčil hlas Van Dammovi i Swayzemu: Pomeje měl hlas romantických hrdinů, vzpomíná jazyková lektorka – G.cz
Vyhledávání

Propůjčil hlas Van Dammovi i Swayzemu: Pomeje měl hlas romantických hrdinů, vzpomíná jazyková lektorka

+ DALŠÍ 4 FOTKY + DALŠÍCH 5 FOTEK

V úterý v odpoledních hodinách podlehl kruté nemoci herec a producent Jiří Pomeje. Vedl bouřlivý život, což se často odráželo na stránkách bulváru, ale kromě toho po sobě zanechal notný kus skvěle odvedené práce. Všichni si ho budeme navždy pamatovat jako majitele fenomenálního hlasu a člověka, který v dabingu něco dokázal.

Václav Roman
Václav Roman 27.2.2019, 11:21

Hlas pro pestrou škálu rolí

Jiří Pomeje, kterému bylo teprve 54 let, dlouhodobě bojoval s rakovinou hrtanu, která jej o jeho fantastický hlas připravila. Zákeřné nemoci nakonec v Nemocnici Na Pleši podlehl.

"Jirka Pomeje měl styl romantických až středověkých hrdinů,“ prozradila G.cz jazyková lektorka Jana Postlerová. "To bylo takový od d´Artagnana přes různé hrdinské divochy,“ vzpomíná Postlerová, jak vnímala jeho charismatický hlas.

"Těch hlasů není zase tolik, co dokážou něco takového vytvořit,“ říká dále Postlerová a uvádí, že kvůli tomu byl Pomeje často brán na dabování tzv. romantických rytířů. "Takovým tím spodním tónem dokázal dabovat zloduchy i kladné postavy,“ dodává Postlerová, která Jiřího Pomeje znala dobře po pracovní stránce a jeho hlasový projev považovala za krásný a nemohla si jej vynachválit.

Van Damme i Swayze

Pomeje propůjčoval svůj hluboký a nezapomenutelný hlas velkým ikonám Hollywoodu. V bezmála čtyřech desítkách filmů daboval akční hvězdu Jeana-Clauda Van Damma. Kickboxer, Lví srdce, Teror ve vlaku, Dvojitý zásah… bylo jich opravdu hodně. Víte však, že kromě toho Pomeje nadaboval také Patricka Swayzeho (Duch, Hříšný tanec ) nebo Sylvestra Stalloneho (Tango a Cash)?

"Obrovská škoda. Vyrůstal jsem na filmech, které naprosto skvěle daboval,“ napsal v diskuzi pod výčtem všech jeho dabingových rolí (a že jich bylo) jeden z jeho fanoušků.

V jakých dabingových rolích nás Pomeje nejvíce zaujal, se můžete podívat v následující galerii:

A zde 10 moudrých citátů velkého spisovatele Arnošta Lustiga, který uprchl z pochodu smrti.

Podobné články

Doporučujeme

Další články