10 moudrých citátů velkého spisovatele Arnošta Lustiga, který uprchl z pochodu smrti – G.cz
Vyhledávání

10 moudrých citátů velkého spisovatele Arnošta Lustiga, který uprchl z pochodu smrti

+ DALŠÍCH 6 FOTEK + DALŠÍCH 7 FOTEK

Kvůli židovskému původu prošel spisovatel a novinář Arnošt Lustig během druhé světové války několika koncentračními tábory. V dubnu 1945 se mu podařilo z transportu smrti a válku zázrakem přežil. Své děsivé zážitky a zkušenosti zúročil ve své tvorbě. Český spisovatel světového významu podlehl zákeřné nemoci 26. února 2011, tedy přesně před osmi lety.

Václav Roman
Václav Roman 26.2.2019, 16:15

Vracel se k tématu holocaustu

Arnošt Lustig se narodil v roce 1926 do rodiny drobného obchodníka v Praze. Jeho studium překazila válka, kvůli židovskému původu byl ze školy vyloučen a v roce 1942 byl poslán do koncentračního tábora v Terezíně, a později byl přemístěn do Osvětimi a Buchenwaldu. V koncentračních táborech přišel o velkou část své rodiny, jemu se však podařilo přežít a po útěku z transportu smrti se až do konce války zdárně ukrýval.

Svě první dílo Noc a naděje, pro které našel inspiraci ve vlastních zážitcích z terezínského ghetta, vydal 12 let po skončení válčných hrůz a tématu holocaustu se nedokázal už nikdy zbavit. Následovalo mnoho dalších knih a publikací. Nejzásadnějšími se staly romány Modlitba pro Kateřinu Horowitzovou, Dita Saxová a Nemilovaná.

Lustig v roce 1968 emigroval, nejprve zamířil do Jugoslávie, pak do Izraele a nakonec skončil v USA, kde vyučoval na univerzitě ve Washingtonu. Do Československa se vrátil po roce 1989 a po svém návratu vydal ještě množství dalších knih. Příkladem může být trilogie o osudech tří židovských žen (Colette, Tanga a Lea). Colette se dočkala několika filmových zpracování.

Připomeňme si tohoto velkého spisovatele několika jeho citáty:

A zde se dozvíte více o tom, jak bylo před 65 lety zahájeno pravidelného vysílání České televize: Tři dny v týdnu musely stačit.

Podobné články

Doporučujeme

Další články