fb pixel "Promiňte, kde je recepce?": Kanadská televize odstranila Donalda Trumpa ze Sám doma 2. Sprostá cenzura nebo nedorozumění? – G.cz
Vyhledávání

"Promiňte, kde je recepce?": Kanadská televize odstranila Donalda Trumpa ze Sám doma 2. Sprostá cenzura nebo nedorozumění?

+ DALŠÍ 2 FOTKY + DALŠÍ 3 FOTKY

Jeden z nejpopulárnějších vánočních filmů vůbec, Sám doma 2, přišel v Kanadě o svou pravděpodobně nejslavnější scénu, ve které současný americký prezident Donald Trump radí malému Kevinovi v hotelu. Nejmocnější muž světa i Fox News si již na tuto údajnou cenzuru stihli hlasitě postěžovat.

Arian Ebrahimi
Arian Ebrahimi 27.12.2019, 11:42

Veselé Vánoce, Kevine!

Co by byly Vánoce bez filmů Sám doma o malém Kevinovi, kterého jeho rodina dvakrát během vánočních svátků ztratí? Druhý díl této filmové série pak v roce 2016 získal další popularitu, když jedna do té doby poměrně zapomenutelná část snímku dostala díky americkým prezidentským volbám na úplně jiné důležitosti. Řeč je pochopitelně o slavné scénce z Hotelu Plaza, ve které se Kevin ptá tehdejšího majitele luxusního newyorkského hotelu na cestu k recepci – milým pánem, který malému chlapci pomůže, pak není nikdo jiný než současný americký prezident Donald Trump. Ten je na svou krátkou roli v tomto oblíbeném vánoční snímku pyšný a jak zmínil při vánočním videorozhovoru s americkými vojáky v Afghánistánu, dodnes se mu při setkání s nejmenšími americkými občany stává, že se ho děti ptají, jestli ve filmu skutečně vystupoval. Jenže, jak se zdá, v dnešní době i tak nevinná věc jako je rodinný vánoční film může pomalu způsobit diplomatický incident.

Jak upozornil prezidentův syn Donald Trump junior, kanadská státní televize CBC během vánočního vysílání Sám doma 2 snímek uvedla bez výše uvedené prezidentské scény. Trump mladší počínání Kanaďanů označil za „ubohé“ a samotný prezident již stihl na svém twitterovém účtu napsat, že asi kanadskému premiérovi Justinu Trudeauovi vadí, že kvůli Trumpovi musí platit za NATO i za obchodní styky s Amerikou. V další tweetu pak americký prezident napsal, že Sám doma 2 již nikdy nebude stejné, ale zprávu zakončil slovy „dělám si srandu“. Jak to vypadá, tak prezident bere celou „kauzu“ překvapivě s humorem, což už se nedá říct od jeho oblíbené zpravodajské stanici Fox News, která v pořadu Fox & Friends Kanaďany obvinila z manipulace s historií a pokusu o smazání Trumpova veřejného obrazu z 90. let – právě v této době Trump budoval svou pověst úspěšného boháče a pro celou řadu Američanů se tak jeho jméno stalo synonymem pro slovo úspěch. Mimochodem, relace Fox & Friends patří mezi Trumpovy největší podporovatele a prezident pořad velice často cituje ve svých vystoupeních i tweetech.

Žádná cenzura, ale reklama

Nicméně, během několika hodin se ukázalo, že vystřižení Trumpovy scénky nemá nic společného s politikou amerického prezidenta. Mluvčí stanice vysvětlil, že scéna z hotelu byla z filmu odstraněna již v roce 2014, tedy dva roky před Trumpovým zvolením z jednoho prostého důvodu – ze snímku bylo tehdy vystřiženo na 8 minut záznamu, aby tak během jeho vysílání mohla CBC odvysílat větší množství reklam. Aby nebyl narušen divácký zážitek, odstranili střihači scény, které neměly žádný větší význam pro děj filmu.

Z tohoto důvodu tak bylo odstraněno i Trumpovo vystoupení, které si prezident jako majitel hotelu Plaza, ve kterém se snímek odehrává, od filmařů vyžádal – o podobné cameo Trump požádal třeba i tvůrce filmu Vůně ženy, který se také ve zmíněném hotelu odehrával. Tato scéna byla nakonec ze snímku odstraněna. Mimochodem, rok po natočení Sám doma 2 přešel hotel Plaza do bankrotu.

U nás si pak naštěstí můžete Sám doma 2 vychutnat i s Trumpovou scénkou.

Podobné články

Doporučujeme

Další články