fb pixel Projekt Záře směřuje ke svému vyhodnocení aneb Nejznámější případy pozorování UFO u nás – G.cz
Vyhledávání

Projekt Záře směřuje ke svému vyhodnocení aneb Nejznámější případy pozorování UFO u nás

UFO UFO UFO nad letištěm Václava Havla UFO + DALŠÍ 1 FOTKA + DALŠÍ 2 FOTKY

Věděli jste, že v Česku probíhá unikátní projekt sběru dat o pozorování UFO? Vědci přísně vědeckými metodami vyhodnocují třicetiletou práci. Kdy můžeme čekat výsledky a jaké jsou nejznámější případy UFO? Na to vše dostanete odpověď!

Václav Adamus
Václav Adamus 12.6.2022, 21:35

Když se řekne UFO, většina lidí si představí sci-fi. Pokud jim řeknete, že nemluvíte o literatuře ani filmu, nejspíš se vám vysmějí. Přitom pozorování obdobných jevů jsou u nás ročně stovky. Právě k účelu zaznamenávání a monitorování různých výskytů fenoménu UFO vznikl projekt Záře. Nejdříve si pojďme objasnit, co to vlastně UFO je. Jedná se o zkratku pro Unidentified Flying Object, tedy v překladu – neidentifikovaný létající objekt. Nejedná se tedy nutně o létající talíř, zelené mužíčky či něco podobného. Toto označení dostane každý fenomén, který se objeví na obloze a pro jehož vysvětlení nejsou dostatečné argumenty. Samotný projekt Záře vzniká v roce 1992, sběr dat je přísně vědecký. Nutno říct, že se ozývají také vtipálci či lidé s duševní poruchou. Po 30 letech své existence projekt Záře končí, respektive přijímá stále hlášení o pozorování, ale nezahrnuje je již do statistiky, v současné době totiž probíhá vyhodnocování výsledků projektu. Projekt Záře precizně zaznamenává jednotlivá pozorování – osoba, která byla svědkem a chce se podělit o svůj zážitek, nejdříve vyplní formulář, poté je kontaktována projektem Záře a vyzvána k upřesnění některých skutečností (například). Seznamy s pozorováním jsou veřejně dostupné, najdete je zde. Když sjedete kurzorem dolů, uvidíte legendu. Jednotlivé případy jsou rozděleny do tří kategorií: A – identifikováno jako známý jev, B – nedostatek informací k tomu, abychom mohli vyloučit přirozený původ ohlášeného jevu, C – nelze identifikovat, tedy neznámý jev. Kromě jevů na obloze vyhodnocuje také další pozorování, jako je zjevení postavy, únos do UFO, kruhy v obilí a spontánní uhoření (SHC). Poslední jmenované zkoumali také experimentálně – byla zde teorie, že se většina spontánních uhoření přihodí obézním lidem a v místnosti s krbem (nejčastěji alkoholikům). Domnívali se, že je zde možnost uhoření člověka poté, co usne sedící v blízkosti krbu. Experiment s mrtvým vepřem ovšem jejich hypotézu nepotvrdil. Zakladatelem projektu je Vladimír Šiška.

Pojďme se nyní podívat na nejznámější případy pozorování UFO u nás.

Hrůza v Miličíně

Český ekvivalent Roswellu aneb náš nejznámější UFO případ. Vše je tak neuvěřitelné, ale zároveň těžko vyvratitelné. Případ se odehrál v oblasti České Sibiře v obci Miličín. Psal se rok 1991. Následující události popsali svědci. První pozorování se událo 12. července 1991 – mezi Miličínem a Meznem se nacházely polnosti. Na poli také pracovaly dvě svědkyně, které zahlédly právě v těchto místech jakousi zářící kouli. Z dálky viděly z koule vystupovat dvě třímetrové postavy a cosi, co vzdáleně připomínalo psa. Také další svědci popisují zářící kouli, ze které vycházely stříbrné paprsky. Objekt měl také lidi pronásledovat, jeden z vesničanů měl být zasažen oním paprskem a jako zhypnotizován šel přímo k objektu i přes volání opodál stojících sousedek (dle svědectví si později nic nepamatoval). Podivný objekt také zastavil a cosi dělal na střeše jednoho z obyvatel. Ten však nebyl doma a hned po návratu z práce mu všichni sousedi vyprávěli šílenou historku, které nemohl uvěřit. Někteří svědci promluvili na kameru, mnozí se však bojí nebo mají strach z posměchu. Badatel a reportér Jaroslav Mareš, jenž dělal průzkum na místě a mluvil i se svědky, se nechal slyšet, že není možné všechna svědectví (která se shodují) označit za lež či halucinace. Pozorování objektu poté několikrát pokračovalo. Jedna svědkyně zdokumentovala objevení čtyřprstých stop ve sněhu, které však nikam nevedly a začínaly také odnikud.

Bitva československé armády s UFEM

Incident se odehrál v červenci 1987. Případ je o to zvláštnější, že UFO bylo viděno na radarech nejen v Česku, ale také na Slovensku a v Rakousku, odkud k nám stříbrný předmět doutníkového tvaru přilétl. Byl vyhodnocen jako zatím neznámá technika a vzhledem k tomu, že přilétl z Rakouska, byl považován za nebezpečný a nepřátelský. Byla vyslána helikoptéra, která měla objekt na mušce nad přehradou ve Vranově nad Dyjí. Objekt měnil rychlost tak, že to fyzikálně nebylo možné. Dostali povel k palbě. Pilot si myslel, že dispečink musel zešílet – nemohou pálit nad přehradou plnou koupajících se lidí. Rozkaz neuposlechli, nejspíš také kvůli tomu se svědectví od pilota dozvídáme až nyní. Byl dán rozkaz o celé události mlčet. Naštěstí nezapadla, jelikož se stala otazníkem také pro jiné státy, kde ten den objekt prolétl. Podle radiolokátoru objekt cestoval jakýmsi obloukem z Moravy na Slovensko a poté do Rakouska, u nás proletěl nad dvěma jadernými elektrárnami.

ZDROJE:

badatele.net, projektzare.cz, wikipedie

Podobné články

Doporučujeme

Další články