fb pixel
Vyhledávání

Diskuze k článku

Možná si myslíte, že je 5G síť určena pouze pro velká města, ale není to vůbec pravda. Internet of Things je velmi důležitý nejen pro život ve městech, ale i na vesnicích. Ať už se jedná o infrastrukturu nebo měření environmentálních podmínek. Pojďme se tedy podívat na to, jak by takové řešení vypadalo na venkově na hypotetickém projektu „Gigová Lhota”. Touto tématikou se blíže zabývá i lídr v 5G technologiích, společnost Huawei.

Speciální projekt 29.1.2021, 10:00

Po analýze existujícího prostředí a infrastruktury v obci by byla navržena k realizaci následující typová řešení.

1. Měření vnějšího environmentálního prostředí a včasná informace o nestandardní situaci.

Jakým situacím v obci čelí?

Zvýšení prašnosti v místech průmyslové výroby, smogu na silnicích, také zvýšeným hlukovým a světelným podmínkám v konkrétní oblasti nebo zvýšenému výskytu náledí, vlhkosti i prašnosti.

Jak situaci řešit?

Ideální je využití kombinace chytré senzoriky. Jde o robustní integrovaný environmentální modul, který měří CO, prach, světlo, NO2, SO2, O3, hluk, teplotu, tlak a vlhkost. Dále se situace dá řešit unifikovaným portálem pro vizualizaci alarmů.

2. Pojďme se také podívat na hospodaření s vodou a zodpovědný přístup k nakládání s ní.

Jakým situacím v obci čelí?

Rozhodně stárnutí vodohospodářské infrastruktury a hrozícímu úniku vody. Také narůstajícímu počtu měsíců bez deště. Život na vesnici velmi ovliňuje i nezodpovědný přístup některých uživatelů ke spotřebě.

Jak situaci řešit?

Kombinací chytré senzoriky, která najde ideální řešení pro měření spotřeby. Jsou jím integrované vodoměry a další řešení aplikovatelná na stávající infrastrukturu. Velmi dobře lze i využít aplikaci, která hlídá nestandardní jevy a je schopná rozúčtovat spotřebu.

3. Dalším úkolem je zefektivnit hospodaření s odpadovou vodou.

Jakým situacím v obci čelí?

Obsluha čističky odpadních vod je složitá, chybí také pracovní síla. Je nutná příprava i na záplavy a povodně, prostě na situace, které se musí hlídat. No a samozřejmě také hlídat problém životního prostředí.

Jak situaci řešit?

Kombinací chytré senzoriky. Robustní integrovaný environmentální modul měří CO, prach, světlo, NO2, SO2, O3, hluk, teplotu, tlak a vlhkost.

4. Co takhle hospodárná a zdravá školka pro děti? I to s IoT zvládneme!

Jakým situacím v obci čelí?

V blízkosti školek dochází ke zvyšování dopravy a špatné smogové situaci. CO2 ovlivňuje koncentraci. Potraviny pro děti musí být skladovány v nezávadném prostředí. I infrastruktura a vodoinstalace na místě stárne a je náchylná na poruchy.

Jak situaci řešit?

Opět kombinací chytré senzoriky, díky které můžeme změřit teplotu v lednicích, spotřebu vody, obsah CO2 a prachu. Vše uvidíte na unifikovaném portálu pro vizualizaci alarmů.

5. V posledním bodě se podívejme na optimalizaci veřejného osvětlení a snižování nákladů na něj.

Jakým situacím v obci čelí?

Hlídání funkčnosti jednotlivých lamp, optimalizaci osvětlení podle měnících se vnějších podmínek. A samozřejmě také jde o optimalizaci nákladů.

Jak situaci řešit?

Nejdůležitější je řešení pro měření světelných podmínek skrz integrovaná světelná čidla. Jde o řešení aplikovatelné na stávající infrastrukturu a propojení s GIS. Vše se tak dá vyřešit díky aplikaci hlídající nestandardní jevy.

TÉMATA

Podobné články

Doporučujeme

Další články