fb pixel Projekt moderní vesnice: „Gigová Lhota“ – G.cz
Vyhledávání

Projekt moderní vesnice: „Gigová Lhota“

Možná si myslíte, že je 5G síť určena pouze pro velká města, ale není to vůbec pravda. Internet of Things je velmi důležitý nejen pro život ve městech, ale i na vesnicích. Ať už se jedná o infrastrukturu nebo měření environmentálních podmínek. Pojďme se tedy podívat na to, jak by takové řešení vypadalo na venkově na hypotetickém projektu „Gigová Lhota”. Touto tématikou se blíže zabývá i lídr v 5G technologiích, společnost Huawei.

Speciální projekt 29.1.2021, 10:00

Po analýze existujícího prostředí a infrastruktury v obci by byla navržena k realizaci následující typová řešení.

1. Měření vnějšího environmentálního prostředí a včasná informace o nestandardní situaci.

Jakým situacím v obci čelí?

Zvýšení prašnosti v místech průmyslové výroby, smogu na silnicích, také zvýšeným hlukovým a světelným podmínkám v konkrétní oblasti nebo zvýšenému výskytu náledí, vlhkosti i prašnosti.

Jak situaci řešit?

Ideální je využití kombinace chytré senzoriky. Jde o robustní integrovaný environmentální modul, který měří CO, prach, světlo, NO2, SO2, O3, hluk, teplotu, tlak a vlhkost. Dále se situace dá řešit unifikovaným portálem pro vizualizaci alarmů.

2. Pojďme se také podívat na hospodaření s vodou a zodpovědný přístup k nakládání s ní.

Jakým situacím v obci čelí?

Rozhodně stárnutí vodohospodářské infrastruktury a hrozícímu úniku vody. Také narůstajícímu počtu měsíců bez deště. Život na vesnici velmi ovliňuje i nezodpovědný přístup některých uživatelů ke spotřebě.

Jak situaci řešit?

Kombinací chytré senzoriky, která najde ideální řešení pro měření spotřeby. Jsou jím integrované vodoměry a další řešení aplikovatelná na stávající infrastrukturu. Velmi dobře lze i využít aplikaci, která hlídá nestandardní jevy a je schopná rozúčtovat spotřebu.

3. Dalším úkolem je zefektivnit hospodaření s odpadovou vodou.

Jakým situacím v obci čelí?

Obsluha čističky odpadních vod je složitá, chybí také pracovní síla. Je nutná příprava i na záplavy a povodně, prostě na situace, které se musí hlídat. No a samozřejmě také hlídat problém životního prostředí.

Jak situaci řešit?

Kombinací chytré senzoriky. Robustní integrovaný environmentální modul měří CO, prach, světlo, NO2, SO2, O3, hluk, teplotu, tlak a vlhkost.

4. Co takhle hospodárná a zdravá školka pro děti? I to s IoT zvládneme!

Jakým situacím v obci čelí?

V blízkosti školek dochází ke zvyšování dopravy a špatné smogové situaci. CO2 ovlivňuje koncentraci. Potraviny pro děti musí být skladovány v nezávadném prostředí. I infrastruktura a vodoinstalace na místě stárne a je náchylná na poruchy.

Jak situaci řešit?

Opět kombinací chytré senzoriky, díky které můžeme změřit teplotu v lednicích, spotřebu vody, obsah CO2 a prachu. Vše uvidíte na unifikovaném portálu pro vizualizaci alarmů.

5. V posledním bodě se podívejme na optimalizaci veřejného osvětlení a snižování nákladů na něj.

Jakým situacím v obci čelí?

Hlídání funkčnosti jednotlivých lamp, optimalizaci osvětlení podle měnících se vnějších podmínek. A samozřejmě také jde o optimalizaci nákladů.

Jak situaci řešit?

Nejdůležitější je řešení pro měření světelných podmínek skrz integrovaná světelná čidla. Jde o řešení aplikovatelné na stávající infrastrukturu a propojení s GIS. Vše se tak dá vyřešit díky aplikaci hlídající nestandardní jevy.

TÉMATA

Podobné články

Doporučujeme

Další články