Profesionální vdova Eliška Kaplický vrací úder. Blob na Letné? Prostě to postavíme! – G.cz
Vyhledávání

Profesionální vdova Eliška Kaplický vrací úder. Blob na Letné? Prostě to postavíme!

Vizualizace Kaplického blobu na Letné. Mysleli jste si, že tato věc je již minulostí? Vdova Kaplický vás přesvědčí o opaku.
Zdroj: Future Systems

Před deseti lety vyvolalo v Česku pozdvižení rozhodnutí vybudovat na pražské Letné budovu Národní knihovny podle návrhu architekta Jana Kaplického. Budova přezdívaná chobotnice nebo blob vyvolala u značné části veřejnosti rozhořčení, nicméně k samotné stavbě kvůli mnoha právním problémům nakonec nedošlo a z projektu sešlo. Po deseti letech se o slovo přihlásila vdova po Kaplickém Eliška Kaplický Fuchsová, toho času pražská zastupitelka za hnutí ANO. Pro odpůrce psychedelické stavby svého zesnulého manžela má nepotěšující zprávu: knihovna bude.

Jan Palička
Jan Palička 9.8.2017, 12:00

V roce 2007 rozdělila českou společnost zamýšlená stavba nové budovy Národní knihovny v Praze. V architektonické soutěži o projekt budovy zvítězil návrh architekta Jana Kaplického, který byl značnou částí veřejnosti považován za vrchol nevkusu. Zelenofialová psychedelická stavba si vysloužila přezdívky jako chobotnice, sopel nebo blob. Projekt nicméně provázela řada právních problémů a tak nakonec ze stavby sešlo a na pražské Letné dnes nestojí ani Kaplického knihovna ani žádná jiná.

Výběrové řízení na budovu knihovny již během jeho průběhu kritizovala česká komora architektů, která poukazovala na jeho neregulérnost a na to, že vítězný Kaplického návrh závažným způsobem porušuje pravidla soutěže a navíc nesplňuje ani požární a jiné bezpečnostní normy. O tom, že výběrové řízení, z nějž vzešel Kaplického blob, nebylo v pořádku, rozhodla následně jak Mezinárodní unie architektů, tak český Úřad pro ochranu hospodářské soutěže i Evropská komise.

Architekt Kaplický se po zrušení projektu začal s Národní knihovnou soudit a podařilo se mu vysoudit několik milionů korun. Svůj boj za vybudování kontroverzní budovy nevzdával, ač se proti ní ohrazovala nejen veřejnost, ale i četní politici včetně tehdejšího prezidenta Václava Klause. Z Kaplického strany boj za chobotnici na Letné skončil v momentě, kdy v lednu roku 2009 náhle zemřel během procházky Prahou. Mohlo by se tak zdát, že spolu s ním odešly i poslední naděje, že jeho knihovna bude skutečně postavena. To ale není tak úplně pravda.

Jan Kaplický je sice mrtev, ale jeho chobotnice zdá se zemřít nehodlá. Projektu se ujala vdova po Kaplickém Eliška Kaplický Fuchsová, která se proslavila tím, že je vdovou po Kaplickém. Tato kvalifikace jí stačila i k tomu, že byla zvolena jako zastupitelka hlavního města Prahy v barvách hnutí ANO. Ta nyní v rozhovoru pro diskusní pořad DVTV prohlásila, že stavbě knihovny jejího mrtvého manžela dnes nestojí nic v cestě. V duchu předvolebního hesla hnutí ANO tak vdova Kaplický odpůrcům fialového blobu vzkázala: "Knihovna bude, prostě ji postavíme!" Z jejích úst se mimo jiné dozvíme i to, že Praha je zahlcena nekvalitním uměním a tak by jí knihovna prospěla. Tak určitě.

Podle Elišky Kaplický Fuchsové se doba posunula a ti, kteří byli proti stavbě knihovny, buď již neexistují nebo nikdo neví, kde jsou. Smutná realita je ale taková, že jediný, kdo již neexistuje, je její manžel. Odpůrci knihovny jen doufali, že po deseti letech budou moci na celý nepovedený projekt zapomenout a nalezli si lepší témata než jitření starých ran. Za vlády hnutí ANO podle jeho zastupitelky Kaplický prý stavbě blobu na Letné nic nebrání. Dokonce nedávno za tímto účelem darovala České republice návrh knihovny zdarma. Děkujeme, to nemuselo být.

Zde se můžete přesvědčit o tom, že Kaplického knihovna je vlastně jen povýšením gumových bot Crocs do podoby budovy.

Podobné články

Doporučujeme

Další články
Zavřít reklamu