Kaplického blob na Letné: je to pouhá inspirace, nebo ‚duševní‘ krádež? – G.cz
Vyhledávání

Kaplického blob na Letné: je to pouhá inspirace, nebo ‚duševní‘ krádež?

Hoffmannova skica z muzea v Brtnici + boty paní průvodkyně = stavba, která bohužel v Praze nestojí a stát nebude.
Zdroj: Ondřej Karpíšek

Mohla se plastová bota a stará skica stát inspirací pro nejznámější nepostavenou českou stavbu?

Pavel Vondráček
Pavel Vondráček 24.6.2015, 13:00

Už tři roky měla stát v Praze na Letné moderní budova Národní knihovny, lidově zvaná „blob“. Architekt Jan Kaplický navrhl ladnou stavbu bez ostrých rohů. A spustila se mela... mediální přestřelka o to, zda se stavba na Letnou hodí, nebo ne. Diskuze z let 2007 – 2008 byla dryáčnická a trapná, rozhodně ne konstruktivní. Nejen intelektuálové se rozdělili na dva tábory. Buď jste byli pro Kaplického, nebo proti. V diskuzním mediálním průjmu se ztratila zásadní otázka: kde vzal architekt Kaplický inspiraci ke své stavbě amorfního tvaru.

Trvalo skoro deset let, než jsem na to přišel. Budete si sice myslet, že je to vtip jak z Cimrmana, ale není. V neděli jsem v Brtnici, krásném malém městečku nedaleko Jihlavy navštívil rodný dům česko-rakouského a skutečně světově proslulého architekta Josefa Hoffmanna (1870 – 1956). Je to snad jediný ‚český‘ tvůrce, jehož stavba je na seznamu Světového kulturního dědictví UNESCO – bruselský Palais Stoclet. Více zde.

V prvním patře muzea, v jedné vitríně jsem objevil malý náčrt - tolik podobný pozdějšímu KaplickéHO návrhu. Ne podobný, stejný. Průvodkyně, která poutavě vyprávěla o životě Josefa Hoffmanna, by snad věděla více o skice, na niž jsem nevěřícně koukal. Pohlédl jsem na ni, ale dříve, než jsem se zeptal, strnuly moje oči na jednom místě, fascinovány jejími botami. Byly to crocsy, zdravotní boty, poprvé vyrobené v roce 2002, které se před patnácti lety staly celosvětovou módou. A ty její byly v barvě zeleno-žluté s fialovými terči (což byla barva ponožek, nezbytného to doplňku nejen ke crocsům, ale i k sandálům). Těkal jsem od vitríny k jejím botám, sem a tam, tam a zpět. A vše bylo najednou jasné. Pane Kaplický, klobouk dolů – inspirace se dá najít kdekoliv.

Podívejte se sami, zda se ve svých úvahách (ne)pletu?

Anketa

Myslíte si, že se architekt Kaplický inspiroval v botách crocs a v díle Josefa Hoffmanna?

Anketa se načítá...
Kategorie: 

A když už je řeč o pražské Letné, zde máte seznam 7 hospod, kam se dívka nemusí jít bát sama ani po setmění – a to právě na Letné a v jejím dejvickém i bubenečském okolí.

Podobné články

Doporučujeme

Další články
Zavřít reklamu