fb pixel Prodloužení trestu, zákaz činnosti i propadnutí majetku: Soud opět uznal Ratha vinným – G.cz
Vyhledávání

Prodloužení trestu, zákaz činnosti i propadnutí majetku: Soud opět uznal Ratha vinným

+ DALŠÍ 2 FOTKY + DALŠÍ 3 FOTKY

Zatímco se bývalý hejtman David Rath přesouvá z věznice do věznice, tak soudy řeší mnohem závěžnější věci. Například jeho vinu v další fázi jeho korupčních kauz, kvůli kterým si právě odpykává trest ve vězení. Z jeho původních 7 let vězení se podle rozhodnutí středočeského krajského soudu stal trest osmiletý. Rath navíc dostal zákaz činnosti a musí zaplatit 18 milionů korun. A není v tom samozřejmě sám.

Martin Miko
Martin Miko 31.1.2020, 16:11

Další tresty pro Ratha a spol.

Okolo Davida Ratha je opět rušno. Jeho korupční aféry totiž znovu řeší středočeský krajský soud, který ho uznal vinným, takže mu byl prodloužen jeho dosavadní sedmiletý trest o rok a navíc musí zaplatit pokutu ve výši 18 milionů korun. Do případu jsou zapleteni i Kateřina a Petr Kottovi, kteří si společně s Rathem domlouvali okolo roku 2012 úplatky za to, že zmanipulují zakázky za stovky milionů korun, které se týkaly nákupu sanitek a stavbu či rekonstrukce části nemocnic. V souhrnné částce se mělo jednat o neuvěřitelných 700 milionů korun.

Podle vyšetřovatelů chtěla tato nechvalně proslulá trojice na úplatcích více než 60 milionů korun, avšak obdrželi jen malý zlomek. Následně je zadržela policie. Kottovy čeká podobný trest jako Ratha. Soud se rovněž rozhodl, aby všem propadnul majetek a aby jim byl uložen zákaz činnosti ve statutárních orgánech firem. Nutno podotknout, že se prozatím jedná o nepravomocný rozsudek, takže je pravděpodobné, že budou probíhat nějaká odvolání.

Podle některých ohlasů se v případě Ratha jedná o dosud nejvyšší trest, jaký bývalý český politik v historii naší země dostal. Takového trestu se nedočkal ani bývalý senátor Alexandr Novák a také spolupracovník expremiéra Mirka Topolánka Marek Dalík, komentoval situaci Petr Honzejk z Hospodářských novin.

Soud navíc rozhodl o tom, že se trestného jednání dopustila i stavební společnost Metrostav, která patří k největším v naší zemi. Potrestán byl například generální ředitel firmy Pavel Pilát, kterému soud uložil tříletý podmíněný trest a čtyřletý zákaz činnosti. Trest neminul ani obchodního náměstka Metrostavu Jiřího Anděla, který se dočkal nepodmíněného trestu pět let a navíc musí zaplatit 250 tisíc korun pokutu.Celá firma Metrostav navíc zaplatí pokutu ve výši 10 milionů korun a navíc má zákaz tři roky soutěžit ve veřejných zakázkách.

Tresty neminou ani ty, kteří se nebáli přijmout úplatek a uplácet. Konkrétně se jedná o ředitele středočeské záchranné služby Martina Houdka, bývalého manažera zdravotnické firmy Puro-Klima Martina Jireše, a nebo bývalého ředitele stavební firmy Konstruktiva Branko Pavla Drážďanského. Těm hrozí vězení ve výši 4 až 7,5 let.

A to se navíc do všeho přidal Středočeský kraj, který se přihlásil o náhradu škody, kterou mu způsobila tato korupční aféra. Kraj například požaduje 3 miliony korun v souvislosti se zakázkou na opravu hostivického gymnázia. Nemocnice v Kolíně pak žádá o zhruba čtvrt miliardy korun kvůli zakázkám na opravdu pavilónu části nemocnice a nákupu vybavení. To vypadá, že se soudy ještě nějakou dobu potáhnout.

Podobné články

Doporučujeme

Další články