fb pixel Proč ptáci létají v hejnu a proč se nesrazí jako lidé v autě? – G.cz
Vyhledávání

Proč ptáci létají v hejnu a proč se nesrazí jako lidé v autě?

Složité manévry ptačího hejna se řídí jednoduchými pravidly. Celé hejno sice mění směr koordinovaně, ale není k tomu potřeba domluva všech ptáků nebo rozkaz nejvyššího vůdce.

Pavel Vondráček
Pavel Vondráček 18.3.2018, 15:00

1. V kolektivu oblíben

profimedia-0183789102 Profimedia.cz. Většina ptáků létá v hejnu. Proč? Ze stejného důvodu, proč většina lidí necestuje sama. Bojí se být sami.

2. Statistická výhoda

hejno9 IB Times Když jsem členem několikatisícového hejna, je totiž menší pravděpodobnost, že mne někdo napadne, než když budu sám.

3. Kdo nevyčnívá, přežije

hejno8 IB Times Střed je pro ptáka bezpečnější než okraje. Proto jsou ve středu silní samci, zatímco společensky níže postavené samice a mláďata létají na nebezpečném okraji.

4. Okraj u hejna je stejně jako u pizzy silnější

hejno7 IB Times Okraje bývají hustší než střed, a proto zároveň fungují jako ochranný val. Pozice ptáka v hejnu není ale stálá a při manévrech se mění.

5. Záchranná akrobacie

hejno6 IB Times Významným obranným nástrojem hejna jsou jeho akrobatické manévry. Ty mají za cíl zmást dravce. Rychlé změny tvaru, smršťování, rozpínání a výkruty ztěžují predátorovi soustředění na jednu oběť.

6. Vzduchový vysavač

hejno5 IB Times Akrobatické manévry hejna mohou vyvolat tak silný vzduchový proud, že dokáže dravce odklonit v letu, a dokonce ho i převrátit.

7. Zásnuby špačka a dravce

hejno4 IB Times Hejno i dravec má ale i něco společného: šetří energií. V zájmu obou je, aby se dravec co nejrychleji nažral a hejno tak zbytečně neplýtvalo energií.

8. Nejslabší půjde z kola ven

hejno3 IB Times Otočky, manévry a obraty slouží k tomu, aby se nejslabší pták co nejdříve vzdal, odpadl a byl uloven. Spokojen bude dravec i většina špačků.

9. Hlídání souseda

hejno2 IB Times Hejno se drží pohromadě a nerozpadne se, protože dodržuje základní pravidlo: jedinec hlídá v průměru vždy šest sousedů. Každý ze sousedů si hlídá další přesně dané sousedy a ty další a další. Výsledkem je kompaktní hejno.

10. Číslo šest přežije

hejno1 IB Times Původně se ornitologové domnívali, že každý z ptáků své chování koordinuje se všemi sousedy v určité vzdálenosti. Nedávno však zjistili, že špačci se vždy řídí chováním přesně šesti sousedů bez ohledu na jejich vzdálenost, která se mění podle hustoty hejna.

11. Ptačí domino

hejnoOK1 www.bbc.co.uk Ptáci si neustále udržují vzdálenost na šířku rozpětí křídel. Když některý z ptáků změní směr letu, zbytek hejna ho následuje, přičemž manévr se hejnem šíří jako vlna, protože jednotliví ptáci postupně reagují na manévry svých sousedů.

12. A jak to vypadá, když se to hýbe?

A na závěr ještě 10 krásných zpěvných ptáků, kteří nám teď zpříjemňují rána i večery – poznejte, který je který.

Podobné články

Doporučujeme

Další články