1. V kolektivu oblíben
Profimedia.cz. Většina ptáků létá v hejnu. Proč? Ze stejného důvodu, proč většina lidí necestuje sama. Bojí se být sami.
2. Statistická výhoda
IB Times Když jsem členem několikatisícového hejna, je totiž menší pravděpodobnost, že mne někdo napadne, než když budu sám.
3. Kdo nevyčnívá, přežije
IB Times Střed je pro ptáka bezpečnější než okraje. Proto jsou ve středu silní samci, zatímco společensky níže postavené samice a mláďata létají na nebezpečném okraji.
4. Okraj u hejna je stejně jako u pizzy silnější
IB Times Okraje bývají hustší než střed, a proto zároveň fungují jako ochranný val. Pozice ptáka v hejnu není ale stálá a při manévrech se mění.
5. Záchranná akrobacie
IB Times Významným obranným nástrojem hejna jsou jeho akrobatické manévry. Ty mají za cíl zmást dravce. Rychlé změny tvaru, smršťování, rozpínání a výkruty ztěžují predátorovi soustředění na jednu oběť.
6. Vzduchový vysavač
IB Times Akrobatické manévry hejna mohou vyvolat tak silný vzduchový proud, že dokáže dravce odklonit v letu, a dokonce ho i převrátit.
7. Zásnuby špačka a dravce
IB Times Hejno i dravec má ale i něco společného: šetří energií. V zájmu obou je, aby se dravec co nejrychleji nažral a hejno tak zbytečně neplýtvalo energií.
8. Nejslabší půjde z kola ven
IB Times Otočky, manévry a obraty slouží k tomu, aby se nejslabší pták co nejdříve vzdal, odpadl a byl uloven. Spokojen bude dravec i většina špačků.
9. Hlídání souseda
IB Times Hejno se drží pohromadě a nerozpadne se, protože dodržuje základní pravidlo: jedinec hlídá v průměru vždy šest sousedů. Každý ze sousedů si hlídá další přesně dané sousedy a ty další a další. Výsledkem je kompaktní hejno.
10. Číslo šest přežije
IB Times Původně se ornitologové domnívali, že každý z ptáků své chování koordinuje se všemi sousedy v určité vzdálenosti. Nedávno však zjistili, že špačci se vždy řídí chováním přesně šesti sousedů bez ohledu na jejich vzdálenost, která se mění podle hustoty hejna.
11. Ptačí domino
www.bbc.co.uk Ptáci si neustále udržují vzdálenost na šířku rozpětí křídel. Když některý z ptáků změní směr letu, zbytek hejna ho následuje, přičemž manévr se hejnem šíří jako vlna, protože jednotliví ptáci postupně reagují na manévry svých sousedů.
12. A jak to vypadá, když se to hýbe?
A na závěr ještě 10 krásných zpěvných ptáků, kteří nám teď zpříjemňují rána i večery – poznejte, který je který.