Proč premiér diskutuje pouze s lidskou čtečkou Korantengem? Vysoký politik jako Babiš by se neměl bát konfrontace s novináři

Obrázek uživatele Dirk Diggler
19.11.2018, 13:50

Okolo premiéra Andreje Babiše, jeho syna a Čapího hnízda se vrství lži smíchané s polopravdami stejně jako nekonečné lasagne a třetina národa je oddaně hltá. Když se před týdnem podařilo Slonkové a Kubíkovi ze Seznamu objevit Babiše mladšího, spustilo to dlouhou řadu neuvěřitelných spekulací a skutečností, které vyvrcholily Andrejovým vystoupením na TV Nova, kde vše vysvětlil lidské čtečce Reyi Korantengovi.

Chápete Andreje? My ne

Všimli jste si, že Andrej Babiš nechodí do politických debat a nenavštěvuje rozhovory v DVTV ani na Seznamu? Samozřejmě, že pan premiér nechce před lidmi odpovídat na nepříjemné otázky, díky kterým bychom se možná dozvěděli mnoho dalších informací a skutečností. Zároveň si asi můžeme domyslet, že Andrej Babiš nebude příliš obratný řečník, a proto jeho PR tým usoudil, že bude lepší vytvořit fiktivní debatu na TV Nova s předem napsaným scénářem, kterou nás bude provázet předčítač Rey Koranteng. Ten samozřejmě není novinářem, ale profesionálním odříkávačem bulvárních příběhů o zatoulaných štěňátkách nebo seniorech, kteří občas uvíznou pod kořenem. Dává tím Babiš tím najevo, že s Reyem jsou si rovni, nebo si nechal od svého marketingového týmu zjistit, že jeho voliči nejvíce sledují TV Nova?

Od zkoumání lživých a pravdivých výroků jsou tu jiní. Nicméně zkusme se alespoň na chvíli vžít do situace Andreje Babiše. Jste druhý nejbohatší člověk v této republice, takže máte na kontě majetek v hodnotě několika desítek miliard. Můžete v podstatě cokoliv. Cestovat. Utrácet. Žít jako Dan Bilzerian. Opravdu vám stojí za to chodit vysvětlovat svoje záležitosti lidské čtečce zpráv do televize? Že to moc nedává smysl?

Podle Babiše je vše od začátku až do konce promyšlená kampaň, která byla naschvál načasovaná do blízkosti svátečního 17. listopadu. Samozřejmě, že je to možné. České politické prostředí není pro každého a často se zde hraje nefér na všech frontách. Na druhou stranu, neslyšeli jsme něco podobného i před volbami do Poslanecké sněmovny? Je jasné, že když pořád makáte, není nikdy ten správný čas na to řešit věci, které vás zdržují od důležité práce. Do toho všeho byla do kauzy zapletena Babišova rodina, což musí být nepříjemné pro všechny její členy, i pro ty, kterých se kauza netýká. Rodina by měla být nedotknutelná, a to i v nejvyšších politických kruzích. S reportáží Slonkové a Kubíka sice souhlasíme, se zveřejňováním tváří a soukromých detailů už nikoliv.

Nicméně po odkrytí mnoha faktů (dovolená na Krymu, osobní strážce Protopopov, byt ve Švýcarsku, nesvéprávný syn, který sice nedokáže vypovídat, ale majetky vlastnit může, apod.) jsme svědky nelogických událostí, o kterých nevíme, co si máme myslet. Zní to jako zápletka z balkánské detektivky, kterou by jednou měl rozhodně někdo zfilmovat.

Andrej Babiš si to před Korantengem všechno dokázal obhájit a ještě si u toho zahrál se svým synem šachy ve Švýcarsku. A zdá se, že nejen jeho voliči, ale i bookmakeři mu vše věří. Podle aktuálního kurzu totiž Tipsport sází na to, že se Andrej Babiš udrží ve funkci premiéra i v lednu 2019. Kurz je 1,15:1, zatímco na pád vlády je kurz 4,6:1.

Vypadá to, že Babiš je neprůstřelný politický hráč, který dokáže přecházet neskutečné nátlaky a ustojí sebevtší skandál. Jeho památná věta „Nikdy neodstoupím. Nikdy! Ať si to všichni zapamatují“ nás tak bude s vysokou pravděpodobností strašit minimálně do konce tohoto volebního období. Ale Bůh ví!

A zde si můžete pustit rozhovor Filipa Čermáka s pražským primátorem Zdeňkem Hřibem.


Komentáře

Doporučeno pro vás