fb pixel Proč Polsko nezavře důl Turów? Ekonomicky se mu vyplácí stále, i s pokutou – G.cz
Vyhledávání

Proč Polsko nezavře důl Turów? Ekonomicky se mu vyplácí stále, i s pokutou

Zdroj: Autor: Čeština: Petr Vodička, WikipedieEnglish: Petr Vodička, Wikipedia, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=107922374

Dostávat půl milionu eur pokutu každý den se polskému dolu Turów ekonomicky vyplácí natolik, že bude i nadále těžit. Velkoobchodní ceny elektřiny navíc dlouhodobě v celé Evropě stoupají, takže není důvod zastavovat těžbu. Více se o tomto tématu dočtete v komentáři od Lukáše Kovandy.

Martin Miko
Martin Miko 23.9.2021, 09:53

Polsku se pokuta vyplatí

Podle pondělního rozhodnutí Soudního dvora EU má Polsko platit pokutu půl milionu eur denně za to, že nezastavilo těžbu na hnědouhelném dole Turów. Tato pokuta však není dostatečná, aby vedla k ekonomické nesmyslnosti těžby. Tím pádem nelze předpokládat, že na jejím základě Varšava těžbu v dole zastaví.

V Polsku se v předpandemickém roce 2019 vyprodukovalo 172 terawatthodin elektřiny. Zhruba 5,5 procenta z tohoto množství elektřiny se vyrobilo díky uhlí z dolu Turów. To odpovídá 9,5 terawatthodiny. Cena velkoobchodní elektřiny se v roce 2019 v Polsku pohybovala kolem průměrné hodnoty 230 zlotých za megawatthodinu.

Vzhledem k tomu, že jedna terawatthodina odpovídá jednomu milionu megawatthodin, vyprodukovala se na základě těžby v dole Turów v posledním předpandemickém roce elektřina v ceně 2,18 miliardy zlotých. Podle tehdejšího kursu se jedná o zhruba 506 milionů eur. Denně se tedy díky uhlí z dolu vyrobí elektřina za 1,39 milionu eur. To je suma, která převyšuje částku pokuty zhruba 2,8násobně.

Když navíc uvážíme, že důl a navázaní dodavatelé a odběratelé jsou důležitými zaměstnavateli v celém daném regionu Polska, je zjevné, že pokuta 0,5 milionu eur denně nebude dostatečná, aby vedla k ukončení těžby. Pokud by byla částka desetinásobná, tedy pět milionů eur denně, pak už by se skutečně těžba ani po zohlednění dalších přínosů v podobě tvorby pracovních míst Polsku nevyplácela.

K tomu je třeba doplnit, že ceny velkoobchodní elektřiny nyní stoupají a jsou celoevropsky dramaticky výše než v roce 2019. To z dolu činí pro Polsko ještě výdělečnější podnik než v roce 2019.

Lukáš Kovanda

Zdroje informací:

https://cs.wikipedia.org/wiki/Důl_Turów

https://tvn24.pl

Podobné články

Doporučujeme

Další články