fb pixel Proč nebyli na MTV žádní černoši? První hudební stanici v počátcích žaloval Neil Armstrong, čelila i obvinění z rasismu – G.cz
Vyhledávání

Proč nebyli na MTV žádní černoši? První hudební stanici v počátcích žaloval Neil Armstrong, čelila i obvinění z rasismu

+ DALŠÍ 2 FOTKY + DALŠÍ 3 FOTKY

„Video Killed the Radio Star“, zazpívali The Buggles a kulturní revoluce mohla začít. V úterý to bylo 42 let od doby, kdy začala vysílat legendární MTV. Ta mimo šílené účesy a walkmany patří ke stěžejním symbolům 80. let. I když dnes stanice vysílá spíše jen reality show třetí kategorie, dříve MTV aktivně formovala hudební vkus celé jedné generace. Věděli jste, že chybělo málo a tato hudební stanice se mohla u soudu utkat s prvním mužem na Měsíci?

Arian Ebrahimi
Arian Ebrahimi Aktualizováno 2.8.2023, 19:44

1. Prvním odvysílaným klipem byla píseň Video Killed the Radio Star

Úplně prvním hudebním videem, které se na obrazovkách MTV 1. srpna 1981 objevilo, byla dnes již kultovní píseň novovlnné skupiny The Buggles s příznačným názvem Video Killed the Radio Star. Stalo se tak přesně jednu minutu po půlnoci a v té době ji vzhledem k nízkému pokrytí mohli vidět živě pouze diváci z New Jersey. Hlavně v počátcích trápily stanici technické problémy, kdy například u disco vypalovačky Roda Stewarta Da Ya Think I'm Sexy se divákům zobrazila pouze černá obrazovka.

2. Žaloba od prvního muže na Měsíci

Každý asi zná ikonické video, kterým MTV uváděla své pořady – tedy muže na Měsíci vedle pestrobarevné vlajky stanice. Původně měl také zaznít legendární citát Neila Armstronga o velkém skoku pro lidstvo, ale poté, co se o tomto plánu dozvěděl první člověk na Měsíci, okamžitě podal prostřednictvím svého právníka protest. Tím vedení MTV upozornil, že jim v případě užití jeho hlasu hrozí žaloba. Video bylo tedy změněno – mimochodem, po havárii lodi Challenger v roce 1986 přestala MTV používat úvodní klip se startem raketoplánu.

3. Proč nebyli na MTV žádní černoši?

Stanice se počátkem 80. let dostala pod obrovský tlak za to, že nevysílala téměř žádné klipy s černošskými zpěváky. I když se vedení bránilo, že MTV se pokouší vysílat pouze rockovou hudbu a bohužel pro ni nebyl rock mezi černými umělci příliš populární, byla nakonec po kampani, na které se podílel například David Bowie, nucena změnit svůj postoj. I když se traduje, že prvním černým umělcem na MTV byl Michael Jackson, ve skutečnosti si svůj barevný debut odbyla ska skupina The Specials.

4. Nejvysílanější klip byl od Petera Gabriela

Legendární animatronický klip k lehce erotické písni Petera Gabriela Sledgehammer z jeho novátorského alba So z roku 1986 vyhrál v roce 1987 celkem 9 cen MTV Video Music Award a dodnes zůstává nejvysílanějším klipem na této stanici. Mimochodem, část klipu vyráběl Nick Park, který je autorem kultovních „plastelínových filmů“, jako je Slepičí úlet či Wallace a Gromit.

5. „I Want My MTV“ se stalo heslem jedné generace

Slogan „I Want My MTV“ měl původně nabádat mladé diváky, aby zavolali svému poskytovateli kabelové televize a vyžádali si, aby byla MTV přidána do seznamu jejich televizních programů. Kampaň podporovaly takové hvězdy, jako byl David Bowie, Madonna, Mick Jagger či kapela The Police. Právě její frontman Sting později v roce 1986 zpíval právě „I Want My MTV“ ve slavné písni kapely Dire Straits Money For Nothing. Ta si utahovala z muzikantů, kteří svou tvorbu dělali co nejlíbivější, aby se mohla vysílat na MTV a vydělala jim tak co nejsnadněji peníze. Ironií osudu se z této písně nakonec stal největší hit Dire Straits i díky hudebnímu videoklipu, který MTV pravidelně vysílala.

A tady si přečtěte, jak si Karel Gott a John Lennon (málem) domluvili koncert v Praze.

Podobné články

Doporučujeme

Další články