fb pixel
Vyhledávání

Proč musejí ptáci umírat už i před stavbou větrných elektráren?

Zdroj: Grist.org

Fandíte větrným elektrárnám? Nebýt toho, že hyzdí naši krajinu, jsou zoufale prodělečné a zabíjejí orly v letu, jednalo by se o fantastickou alternativu běžných zdrojů. Aby nebylo výhrad málo, ochránci zvířat počítají zlikvidovaná hnízda vzácných druhů i tam, kde mají parky teprve stavět.

David Horák
David Horák 5.1.2016, 06:01

Na to, že vrtule větrníků zabíjejí ptáky, upozorňují ornitologové už dlouho. Tentokrát ale ochránci zvířat přicházejí s ještě závažnějším nařčením. Podle jejich statistik totiž přibývá případů ničení hnízd luňáků červených a orlů křiklavých v místech, kde by jejich výskyt mohl bránit výstavbě větrných parků.

Podle Německé nadace pro volně žijící zvířata (nadace Deutsche Wildtier Stiftung) a Sdružení pro ochranu přírody Nabu (Naturschutzbund Nabu) zabíjejí lidé ptáky ještě před výstavbou větrných parků. Podle všeho jsou na vině vlastníci pozemků, kteří nechtějí přijít o příležitost na výhodnou pachtovní smlouvu. Kvůli tomu podle ochránců likvidují údajně i ptačí hnízda. Tato praxe postihuje především v úvodu zmíněné luňáky červené a vzácné orly křiklavé. Důvod je nasnadě – v místech výskytu těchto druhů se větrníky instalovat nesmějí. Přímé důkazy však ochránci zvířat pro svá nařčení nemají a německý provozovatel BWE jakoukoli souvislost se svým byznysem odmítá.

Dravce lidé zabíjejí z různých důvodů už dlouho. Na plochách vhodných k výstavbě větrných parků ale těchto případů v poslední době přibývá. Podle biologa Jochena Bellebauma v Německu za poslední 4 roky existuje 41 takových zdokumentovaných případů, přičemž polovina jich připadá na rok 2015.

O tom, kde, kolik a které ptáky zabíjejí větrné elektrárny ve světě i u nás, se dočtete ZDE.

Podobné články

Doporučujeme

Další články