fb pixel Proč lidé věří horoskopům? Forerův experiment odhalil velký podvod, který stojí na bezmezné důvěře – G.cz
Vyhledávání

Proč lidé věří horoskopům? Forerův experiment odhalil velký podvod, který stojí na bezmezné důvěře

+ DALŠÍ 2 FOTKY + DALŠÍ 3 FOTKY

Důvěřujete předpovědím astrologů a kartářek? Říkáte si, jak je možné, že někdo dokáže tak přesně popsat vaši osobnost? Jak je možné, že ten horoskop na víkend se zase nemýlil? Můžeme vám prozradit, že za tím stojí tzv. Forerův efekt, který spočívá v tom, že lidé akceptují vágní a všeobecné popisy, které se sice tváří, že jim jsou ušité na míru, ale v podstatě sedí vlastně téměř na každého.

Václav Roman
Václav Roman 11.1.2019, 14:57

Jak to dělají věštci?

„Potřebujete, aby vás lidé měli rádi a dost často jste sebekritický. Jste si vědomi toho, že máte spoustu nevyužitých schopností. Ačkoliv zdánlivě vypadá, že máte všechno pod kontrolou, uvnitř vás panuje neklid. Často máte pocit, že jste udělal špatné rozhodnutí. Býváte extrovertní a hodně přátelský, ale jsou chvíle, kdy se prostě uzavřete sami do sebe…“ dočetli jste až sem a říkáte si, že jsme vás správně odhadli? To ne my, ale psycholog Bertram Forer, kterého zajímalo, proč lidé věří horoskopům a různým věštcům, kteří dovedou číst o vašem životě z ruky jako z knihy.

Forer v roce 1948 provedl experiment, kterým potvrdil, že lidé se nechají snadno obalamutit nejasnými a vágními charakteristikami své osoby, které jsou vyřčeny tak, že vyznívají jedinečně a že jsou určeny pouze jim. Přitom stejné fráze by se hodily prakticky na kohokoliv.

A jak to Forer provedl? Rozdal 39 studentům osobnostní dotazník, ve kterém se pídil po zájmech respondentů, ale i jejich osobnostních charakteristikách či pracovních vyhlídkách. Studentům oznámil, že na základě jejich odpovědí vypracuje každému co nejpřesnější posudek osobnosti.

Nevíme, co Forer s vyplněnými osobnostními dotazníky přesně udělal. Rozhodně však víme, že nad každým z nich neseděl a nevypracoval pro každého studenta originální profil. Sestavil toliko jeden posudek a ten rozdal všem. Identický posudek poskládal z různých vět, které našel v horoskopech. Studenti v něm třeba nalezli větu: „Ceníte si toho, že jste nezávislý ve svém myšlení a nepřijímáte tvrzení druhých bez dostatečného důkazu.“ Profesor jim řekl, ať si „svůj“ profil přečtou v soukromí a následně mu dají zpětnou reakci. Na škále od 1 do 5 měli vyjádřit, jak moc na ně jednotlivé části profilu a profil celý sedí. Pětka znamenala, že je profil naprosto přesný. A povedlo se. Forer došel po vyhodnocení k číslu 4,26. Většinu výroků považovali studenti za pravdivou.

Později byl experiment ještě mnohokrát opakován, vždy s podobným výsledkem. Lidé zkrátka uvěří všemu, když se jim to dobře podá a když jsou přesvědčeni, že je to určeno jen pro ně.

V kolektivním popisu osobnosti se nacházely samozřejmě i výroky, které na daného jedince vůbec neseděly, dle odborníků si ale člověk vždy najde a vybere to, co se vztahuje přímo na něj. Této metody bývá využíváno u psychologické manipulace. Tu využívají pseudoexperti jako například věštci či astrologové, kteří o vás z kávové sedliny dokážou říct takové věci, které netuší ani vaši nejbližší. Jak vidíte, není to opravdu žádná věda.

Jsme rádi, že jsme mohli tento psychologický fenomén trochu osvětlit a věříme, že horoskopy budete číst nadále pro zábavu a nebudete podle nich činit životní ani žádná jiná rozhodnutí.

A zde si přečtěte o tom, že nechvalně proslulý experiment profesora Zimbarda musel být předčasně ukončen.

Podobné články

Doporučujeme

Další články