fb pixel Proč Jonák vyhodil Berdycha aneb Vše, co se do Devadesátek nevešlo! – G.cz
Vyhledávání

Proč Jonák vyhodil Berdycha aneb Vše, co se do Devadesátek nevešlo!

Ivan Jonák
Zdroj: Profimedia

Seriál Devadesátky přilákal k obrazovkám rekordní množství lidí. Byl směsí fikce a skutečných informací. V tomto článku se dozvíte zajímavosti, které v seriálu chyběly. Za co Jonák Berdycha vyhodil? Kdo byl policista, jenž spolupracoval s mafií?

Václav Adamus
Václav Adamus 31.5.2022, 20:27

Většina velkých jmen českého podsvětí začala se svou „podnikatelskou činností“ již za komunismu. V uvozovkách proto, že jejich podnikání mělo kriminální charakter za komunismu i po něm, lepší pojmenování, abychom je oddělili od slušných podnikatelů tedy bude „podnikavci“. František Mrázek například coby vekslák obhospodařoval hotel Jalta a jeho okolí, Ivan Jonák se zatím živil jako taxikář a prodával černé kopie porna na videokazetách. Mnoho informací z tohoto článku pochází z úst Filipa Turka, který s Jonákem strávil po propuštění asi nejvíce času. Tímto mu děkuji. Ivan Jonák žil po svém propuštění mystických 666 dní.

Co jste nevěděli o Jonákovi a Berdychově gangu

Podle Filipa Turka byly Jonákovy dcery z vyznění seriálu Devadesátky nešťastné, ony samy věřily v otcovu nevinu, a snad v ni věří dodnes. Jak to doopravdy bylo, neví nikdo. Jonák mimo jiné na kameru řekl, že jej manželka prosila, ať nechá odstranit Helmuta a Prokopa – spolumajitele a provozního, který se toužil dostat do vlastnických struktur Discolandu. Prokop hraje v příběhu podsvětí 90. let také zásadní roli. Byl dopaden teprve v roce 2020 v Americe a o rok později dostal 10 let za účast na přepadeních v Berdychově gangu. O jeho vzniku, respektive zámince jeho vzniku, se dnes běžně neví. David Berdych byl Jonákův elitní vyhazovač, dělal jak se říká na dveřích. V době, kdy už se nad Jonákem začínala stahovat mračna mu Berdych ukradl denní tržbu 700 tisíc korun (Jonák si stěžoval, že se mu nikdy nepovedlo dosáhnout za den milionu, nejvíce vydělal 980 tisíc). Berdych Jonákovi ujel se svým Volkswagenem Scirocco, ten jej samozřejmě pronásledoval, kdesi na polní cestě za Prahou do něj čelně naboural. Berdych celý od krve utíká po poli, za ním běží Jonák, taktéž krvácející. Pokusí se vystřelit jeho směrem, ale mine. Od této chvíle Berdych v Discolandu skončil a musel se živit jinak. Se zmíněným Prokopem již jednu akci ve stylu Berdychova gangu provedli, ještě když byl vyhazovačem u Jonáka, takže se stačilo jen pořádně zaučit. Důkazem propojenosti mafiánů té doby je také skutečnost, že se Filip Turek v rozhovoru svěřil, že mu Jonák ukazoval rodinná alba Roubalových sester. Těžko říct, jak se k nim dostal. Mimochodem, byl to Roubal, kdo přivedl orlické vrahy na nápad likvidování obětí v louhu, byl také tím, kdo jej obstaral.

V seriálu je také naznačeno, že jeden z detektivů spolupracoval (i když z dobrých úmyslů) s ruskou mafií. Oním policistou měl být pravděpodobně Doucha, který po zatčení Kopáče (což byl mistrovský tah) opustil řady policie. Krátce před vysíláním Devadesátek se Doucha dostal před soud kvůli uplácení soudce ve prospěch jistého podnikatele. Doucha vinu odmítal. Úplatek se prokázat nepovedl, ale Doucha dostal roční podmínku za to, že se domlouval s chomutovským soudcem. V roce 2000 deník Mladá fronta DNES přinesl zprávu o tom, že BIS dostala zadání sledovat Douchu přímo od prezidenta Václava Havla.

ZDROJE:

V.O.X. TV, expres.cz

Polosvět veksláků (2022, dokument)

Devadesátky (2022, seriál)

Podobné články

Doporučujeme

Další články