fb pixel
Vyhledávání

Pro Mercuryho už je pozdě, Sheen má ještě šanci: Lékaři zbavili druhého pacienta HIV

+ DALŠÍCH 5 FOTEK + DALŠÍCH 6 FOTEK

Skvělé zprávy z Anglie přináší naději pro více než 37 milionů HIV pozitivních pacientů po celém světě. Lékařům se totiž podařilo transplantací kostní dřeně zbavit viru HIV už druhého nemocného. Případ zatím není označován jako vyléčení, ale rozhodně je to další velký krok k hledání léku.

Pavla Ksiazkiewiczová
Pavla Ksiazkiewiczová 5.3.2019, 14:24

Velká naděje pro HIV pozitivní pacienty

Vsadíme se, že herci Charliemu Sheenovi po této zprávě, která oblétla v úterý svět, poskočilo srdíčko radostí. Vypadá to totiž, že vědci jsou jen malý krůček od objevení léku na vir HIV, který byl do dnešní doby považován za nevyléčitelný. Svým úspěchem se pochlubili britští lékaři na konferenci v Seattlu. Anonymní londýnský pacient nevykazuje po unikátní léčbě žádné známky viru ani po 18 měsících od vysazení antivirotických léků. Jedná se tak teprve o druhého člověka, u kterého nebyl po skončené léčbě vir HIV detekován.

Prvním se stal Američan Timothy Ray Brown, u kterého byl vir HIV zjištěn už v roce 1995 a po jedenácti letech se u něj ke všemu ještě rozvinula leukémie. V roce 2007 mu lékaři v Berlíně transplantovali kostní dřeň od dárce se speciální mutací, díky které jsou její nositelé imunní vůči HIV. Tato mutace je poměrně vzácná. Genetickou výbavu, která chrání před většinou virů HIV, má asi jen jedno procento lidí s kořeny v severní Evropě. Brown po transplantaci přestal užívat antivirotika a do současné doby u něj nebyla přítomnost viru odhalena.

K podobnému případu došlo i nyní v Londýně. Anonymní pacient žil s virem HIV od roku 2003. Léky na zpomalení infekce však začál brát teprve až v roce 2012. Aby toho nebylo málo, tak ve stejném roce se mu k tomu rozvinulo zhoubné onemocnění mízních uzlin. Spása přichází o čtyři roky později, kdy mu byla transplantována kostní dřeň s příslušnou mutací a HIV u něho i přes vysazení antivirotické léčby zmizelo. Přitom když se léky běžně vysadí, virus se vrátí v následujících týdnech. To se ale zatím naštěstí nestalo, ani po 18 měsících.

Dosažení "vyléčení" u druhého pacienta dokazuje, že Brown nebyl žádná anomálie. Podle lékaře Ravindry Gupty, který vedl péči o londýnského pacienta, léčba není vhodná pro všechny nemocné, ale otevírá nové léčebné možnosti včetně genové terapie. Dodal také, že považovat druhého pacienta za vyléčeného, je zatím opravdu předčasné. Nám nezbývá než mu popřát, aby se mu nemoc nevrátila.

Podívejte se do galerie na celebrity, které trpěly nebo trpí virem HIV.

A tady na se pobavte nejlepšími hláškami ze Zkázy Dejvického divadla.

Podobné články

Doporučujeme

Další články