fb pixel Princ Philip, nebo rovnou Bůh? Domorodý kmen uctíval britského šlechtice jako božstvo, on jim za to posílal fotografie – G.cz
Vyhledávání

Princ Philip, nebo rovnou Bůh? Domorodý kmen uctíval britského šlechtice jako božstvo, on jim za to posílal fotografie

+ DALŠÍ 3 FOTKY + DALŠÍ 4 FOTKY

Princ Philip byl manželem královny Alžběty II. a v červnu by býval oslavil sté narozeniny. To by mohl být důvod k oslavě pro britskou monarchii, ale také pro malý kargo kmen na Vanuatu v Oceánii. Tam totiž domorodci anglického šlechtice už od 60. let uctívali jako božstvo. Jeho fotografie tam jako největší poklad střeží sám náčelník.

Kateřina Horáková
Kateřina Horáková 10.6.2020, 11:38

Syn ducha hory

Princ Philip, zesnulý manžel královny Alžběty II., by býval v červnu oslavil opravdu úctyhodných 100 let. Už několik let se i ze zdravotních důvodů držel spíše bokem veřejného života, ale jeho blízcí mu i tak chtěli uspořádat velkou oslavu. A slavit se bude i na druhé straně zeměkoule, konkrétně v Oceánii v republice Vanuatu. Tam totiž stále žije řada domorodých kmenů a jeden z nich uctívá právě prince Philipa jako božstvo.

Na Vanuatu dnes jako náboženství převažuje křesťanství, během druhé světové války ale na některých z odlehlejších ostrovů, které stát tvoří, vznikla řada tzv. kargo kultů. Nejslavnějším případem je ten z ostrova Tanna. Místní obyvatelé tohoto ostrova považovali jednu z hor za Boha. A tam se jim také Bůh zjevil – jmenoval se John Frum a slíbil jim, že pokud mu budou sloužit, pomůže jim vyhnat bílé, nebudou muset pracovat a on je ošatí a uživí. Podmínkou příchodu milénia stanovil zbavení se všeho majetku. Lidé začali opouštět své vesnice a Bohu obětovali veškerý svůj majetek a peníze. Bystrému čtenáři je asi jasné, že John Frum žádným Bohem nebyl. Nakonec ho zatkli a skončil ve vězení, ale měl dost poskoků, kteří se i poté snažili domorodce ovlivňovat.

Asi někde tady můžeme hledat původ hnutí prince Philipa, jež uznává kmen žijící ve vesnici Yaohnanen právě na ostrově Tanna. Ten věří legendě o synu ducha hory, bratru božského Johna Fruma, který v mládí odcestoval do daleké země, tam si vzal mocnou ženu a jednoho dne přijede domorodce vykoupit a dopřeje jim lepší život. Tím synem má být podle nich právě princ Philip. Důkazy o tom, že ho místní takto chápou, sahají do 50., 60. let minulého století.

Princ osobně spolu se svou ženou na Vanuatu zavítal poprvé v roce 1974, což víru domorodců v jeho božskost jen posílilo. Pár z nich jej dokocne z dálky zahlédlo! Philip ale tehdy ještě netušil, že jeho přítomnost pro obyvatele ostrova tolik znamenala. O mnoho let později jej na to upozornil rezidentní komisař Nových Hebridů John Champion. Ten zároveň navrhl, že by bylo hezké, aby princ kmeni poslal nějakou svou fotografii. Vévoda z Edinburghu to udělal a zaslal jim svůj vlastnoručně podepsaný oficiální portrét.

Jako projev díků pak domorodci z vesnice Yaohnanen vyslali delegaci, která se s princem osobně setkala. I z toho byla pořízena fotografie, jež rovněž putovala na ostrov Tanna. V roce 2000 Philip zaslal ještě jeden snímek. Všechny tři zarámované obrázky střeží ve své chýši jako nejcennější poklad náčelník kmene. Princ ani královna už pak na Vanuatu nezavítali, v roce 2014 ale domorodci přivítali jejich dceru, princeznu Annu. Z ní ale další božstvo neudělali. Philipovy narozeniny přesto prostí obyvatelé slavili poctivě každý rok. Ten letošní už se však oslavy bohužel nedočkají. Princ Philip zemřel v pátek ráno ve věku úctyhodných 99 let, trpěl dlouhodobými zdravotními problémy. Pro Vanuaťany je to jistě velká tragédie!

Podobné články

Doporučujeme

Další články