Přichází Phantom 3: kvadrikoptéra nejen pro amatérské filmaře – G.cz
Vyhledávání

Přichází Phantom 3: kvadrikoptéra nejen pro amatérské filmaře

Zdroj: dji.com

Přední světový výrobce dronů je – odkud taky jinak – z Číny. A před pár dny představil svůj nejnovější model v už populární sérii jménem Phantom s pořadovým číslem 3.

Radek Kovanda
Radek Kovanda 10.4.2015, 07:00

Phantom 3 není jen dálkově ovladatelný létající stroj, přesněji řečeno kvadrikoptéra, ale – a to nás hlavně zajímá – také vestavěný foťák/kamera, kterou firma DJI nabízí ve dvou verzích. Pokročilé (advanced) s kvalitou 1080p a rychlostí 60 snímků za sekundu, a profesionální s kvalitou 4K a rychlostí 30 fps.

Co nabízí Phantom 3 nového? Kromě korporátních hlášek typu „profesionální letové funkce a zobrazovací techniky za přijatelné spotřebitelské ceny“ je to hlavně možnost pořizování videa ve vysoké 4K kvalitě, čímž se liší od všech (dvou) předchozích modelů.

Obě kamery dovedou pořizovat 12-megapixelové fotky jak v klasickém jpeg formátu, tak i v ‚hustém‘ DN RAWu, přičemž viditelný úhel je 94 stupňů a čočka má volnou deformaci.

Kamera je podobně jako u předchozích modelů uchycená na tříosém gimbalu, díky čemuž umožňuje dokonalé ovládání náklonu a otáčení (švenkování) a při manévrování dronu udržuje horizont v rovné poloze.

U trojky je ale navíc i tzv. Visual Positioning System (systém vizuálního polohování), který pomocí speciálních čidel udržuje dron ve stabilní poloze i v uzavřených prostorách, kam nedosáhne GPS. Už tedy můžete létat a natáčet nejen v plenéru, ale i v uzavřených místnostech.

Kdy a za kolik? K dostání by měl být od letošního května, v dolarových cenách to bude dělat přesně tisíc za pokročilý a třináct set za profesionální model.

Do ovládání Phantoma 3 zabudovali výrobci technologii ‚světelného mostu‘ tzv. Lightbridge, díky kterému jako piloti budete moci na své obrazovce sledovat (byť ‚jen‘ v 720p kvalitě), co váš dron právě ‚vidí‘, a to až do vzdálenosti dvou kilometrů a přitom s jen minimálním zpožděním. Také budete moci bez problémů streamovat přes příslušnou aplikaci své záběry živě ven, třeba na youtube. Všechna důležitá nastavení jako ISO, rychlost závěrky a expozice se ovládají opět prostřednictvím ‚pilotní aplikace‘.

Poslední ‚libůstka‘ na závěr – dron vzlétne i přistane jednoduchým stisknutím tlačítka.

A tady máte pár videí, které Phantom 3 pořídil při zkušebních letech.

Více informací nejen o Phantomovi 3 najdete na www.dji.com.

A TADY se podívejte, jak vypadal loni v pozdním létě nevadský festival Burning Man okem předchozího modelu Phantom 2.

Podobné články

Doporučujeme

Další články