Příběh sériového vraha Teda Bundyho z nečekaného pohledu: Proč Berlinger natočil Zlo s lidskou tváří? – G.cz
Vyhledávání

Příběh sériového vraha Teda Bundyho z nečekaného pohledu: Proč Berlinger natočil Zlo s lidskou tváří?

+ DALŠÍCH 10 FOTEK + DALŠÍCH 11 FOTEK

Na jedné straně desítky obětí, na druhé bezmezný obdiv těch, kteří si mysleli, že je nevinný. Příběh pohledného, chytrého a charismatického sériového vraha Teda Bundyho je plný perverzností. Zvláště do oči bijící je ona proslulost, které se dočkal. Vzniklo o něm několik filmů, dokumentů i knih, přesto si režisér Joe Berlinger vybral toto téma znovu a natočil snímek Zlo s lidskou tváří, který bude mít premiéru 23. května 2019. Režisér se rozpovídal o tom, proč se příběh fešáckého zabijáka rozhodl natočit.

Václav Roman
Václav Roman 5.5.2019, 09:15

Ted Bundy ve filmu Joe Berlingera

Ted Bundy je nejznámějším sériovým vrahem Spojených států. Před popravou, která byla stanovena na 24. leden 1989, se doznal k vraždě více než 30 žen, zabil je mezi léty 1974 a 1978. Odborníci se domnívají, že skutečný počet obětí je mnohonásobně vyšší. Bundy se přiznal až po dlouhé době, kdy své odporné zločiny popíral.

Joe Berlinger je známý jako dokumentární režisér, který valnou většinu své kariéry využíval filmové plátno a televizi k tomu, aby osvětlil americkou reformu trestního práva a poukázal na situaci nespravedlivě odsouzených. Tyto dvě uvedené skutečnosti se mohou zdát na první pohled jako do očí bijící. Je to úplný opak toho, o čem Berlinger dosud točil, totiž o nevinných lidech, které ostatní považují za vinné. V tomto případě pracoval se situací, kdy tu měl evidentně vinného člověka, o němž si jeho okolí myslí, že hrůzné činy nespáchal, protože jak by vůbec mohl takový člověk jako dobrácký Ted něco takového udělat?

Nečekaný úhel pohledu

„Vrazi nevylézají jen v noci, nemají dlouhé zuby a po bradě jim netečou sliny, Lidé si neuvědomují, že vrahové jsou v jejich okolí. Lidé, které máte rádi, milujete, žijete s nimi nebo je obdivujete, se další den mohou stát největšími démony, jaké si umíte představit,” cituje Berlinger trefně ze scénáře, který mu dovolil prozkoumat hrůzné aspekty lidského chování. A dostáváme se k odpovědi na otázku, proč si Berlinger toto téma vybral. Oním důvodem byl výjimečně dobrý scénář Michaela Werwieho, jenž příběh vypráví z pohledu Bundyho dlouholeté přítelkyně Elizabeth Kloepfer.

„Tím, že scénář akci zasazuje do perspektivy jeho přítelkyně, nevytváří klasický voyeuristický model filmu o vrahovi,“ vysvětluje režisér. „Nesledujeme tedy vyšetřovatele, kteří se snaží Teda Bundyho dopadnout, ani nejsme s ním, když zažívá vzrušení z toho, že páchá ony strašlivé činy, nevracíme se s ním ani na místa, kde ukrýval těla obětí. Namísto toho diváci uvidí, jak prožívala události ze svého pohledu Liz.“

„Příběh Teda Bundyho je bezesporu ohavný a dramatický. Bundy se spoléhal na svůj odzbrojující šarm, jímž své oběti před vraždou okouzlil. Také byl schopen za pochodu měnit svůj modus operandi, aby zmátl vyšetřovatele. Z policejní vazby uprchl hned dvakrát a oba jeho útěky na svobodu byly velmi vynalézavé a troufalé,“ líčí dále režisér, který je si moc dobře vědom toho, že většina diváků ví, že Ted Bundy je sériový vrah. Doufá však, že v sobě diváci tuto vědomost potlačí nebo dokonce i zapochybují o tom, co o Bundym vědí, a že si projdou stejnou emoční cestou jako Liz.

Nejznámější sériový vrah

Za poslední století a půl bylo ve Spojených státech dle statistik 2743 sériových vrahů, což jsou zhruba dvě třetiny všech světově zdokumentovaných sériových vrahů. Množství pachatelů ohavných zločinů je obrovské, málokterý z chladnokrevných zabijáků a sociopatů se však dočkal takové nechvalné a perverzní proslulosti jako Theodore Robert Bundy.

Film o jeho krvavém běsnění, poběží v kinech od 23. května. V originále se jmenuje Extremely Wicked, Shockingly Evil, and Vile. Bundyho hraje Zac Efron, který na festivalu Sundace sklidil ohlasy za skvělý herecký výkon. Ve snímku se dále objeví John Malkovich, Lily Collins a Jim Parsons.

A zde si můžete přečíst o tom, jak se Zac Efron se proměnil v krvavou bestii.

Podobné články

Doporučujeme

Další články