Terorista se sklony k marxismu
Málokterý terorista byl v 70. a 80. letech minulého století tak nechvalně proslulý jako Iljič Ramirez Sánchez. Ten se narodil v roce 1949 ve venezuelském Caracasu do rodiny bohatého právníka, který měl však tak trochu marxistické sklony. Měl totiž 3 syny a jednoho z nich pojmenoval Vladimir, druhého Iljič a třetího Lenin, takže si obrázek udělejte sami. Jméno Iljič se však příliš nechytlo, protože mu všichni začali říkat přezdívkou Carlos. Tu si mezi lidmi získal tím, že prostě pocházel z Latinské Ameriky.
Po vystudování střední školy se přestěhoval do Londýna, kde žil několik let. Jeho otec si však přál, aby bydlel a studoval v Moskvě, a tak tam nastoupil na Univerzitu Patrice Lumumby, odkud byl po dvou letech studia vyloučen. V Moskvě si totiž navykl na hýřivý a bohémský způsob života, což se moc neslučovalo se studiem. V roce 1964 se rozhodl, že se připojí ke studentskému komunistickému hnutí v Caracasu. Následně pak absolvoval vojenský výcvik na Kubě, což mu pomohlo v nastartování jeho dráhy teroristy v 70. letech. On sám sebe však považoval za součást revoluce, ale podle všeho se spíš hledal.
Když v roce 1970 nastoupil do výcvikového tábora Lidové fronty pro osvobození Palestiny, mělo to být velkou přípravou na dráhu teroristy. O 3 roky později spáchal svůj první teroristický útok. Postřelil viceprezidenta Britské sionistické federace Josepha Sieffa, který ale útok přežil. Jeho husarský kousek, jenž ho „proslavil“, přišel až v roce 1975, když v Rakousku společně s dalšími 5 teroristy dokázal zajmout přes 60 lidí během zasedání představitelů ropného kartelu OPEC ve Vídni. Podařilo se jim tak unést 11 ministrů do Alžírska. Během únosu dokonce zemřeli 3 lidé. O rok později stál údajně i za únosem francouzského dopravního letadla do ugandského Entebbe. Tajné služby mu rovněž připisují výbuch z roku 1983 ve francouzském kulturním středisku v Berlíně.
O Sánchezovi je známo, že se několikrát ukrýval i v socialistickém Československu, kam podle archivu StB přicestoval celkem osmkrát. Vše se událo samozřejmě v utajení. Nicméně pokaždé měl diplomatický pas z Jemenu nebo Sýrie a pokaždé se navíc představoval pod jiným jménem. Vydával se například za Walida Wattara, Michela Khouriho nebo Al Bakriho Mohsena Kassema, takže ho bylo v podstatě nemožné vzhledem k tehdejším technologiím vypátrat. Ví se o něm, že pravidelně bydlel v hotelu Intercontinental, kde se také setkával s agenty a teroristy ze všemožných teroristických hnutí.
I když byl v Československu vítán a chráněn StB, tak byl zároveň těmi samými odposloucháván. Z odposlechů se ukázalo, že je to zarytý bojovník proti západnímu světu a sionismu, ale na druhou stranu se živil tím, že byl nájemný vrah. Mnohokrát byl najat na zabití politických odpůrců v různých zemích a podle některých informací stojí za vraždou až 83 osob.
Sánchez byl nakonec dopaden v roce 1994 v súdánském Chatúmu francouzskou tajnou službou. Následně byl odsouzen na doživotí za vraždu dvou policistů a svůj trest si dodnes odpykává ve Francii. Šakal samozřejmě tvrdil, že je nevinný, ale důkazy mluvily za vše. V roce 2010 byl o jeho šíleném životě dokonce natočen autobiografický snímek Carlos.