fb pixel Příběh Mr. T: Muž, který zmlátil Rockyho a chránil Muhammada Aliho – G.cz
Vyhledávání

Příběh Mr. T: Muž, který zmlátil Rockyho a chránil Muhammada Aliho

Zdroj: Profimedia

Možná ho znáte jako muže, který ve filmu porazil Rockyho, nebo jako toho drsného Afroameričana s tlustými zlatými řetězy a čírem, z něhož jde strach všude, kde se objeví. Mr. T, vlastním jménem Lawrence Tureaud, sice nikdy nebyl nejostřejší tužkou v penálu, ale díky svým nadprůměrným výkonům to dotáhl na univerzitu, a posléze i do armády. Také vám to trochu připomíná příběh Forresta Gumpa? Tak čtěte dál.

Martin Miko
Martin Miko Aktualizováno 22.8.2023, 01:30

Mr. T se dostal i do Simpsonových

Lawrence Tureaud, kterého všichni znáte s vysokou pravděpodobností pod přezdívkou Mr. T., patřil v 80. a 90. letech k jakýmsi ikonám Hollywoodu. Za vše mohl především jeho ikonicky nezapomenutelný vzhled a fyzické predispozice, které se hodily do role filmového záporáka nebo do wrestlingového ringu. Jeho začátky však nebyly tak slavné, jak se zdá. Narodil se v roce 1952 (ano, je mu 71 let!!!) v Chicagu jako jedenáctý z dvanácti sourozenců. Osud tomu tak chtěl, že když mu bylo 5 let, otec rodinu opustil, takže vyrůstal jen s matkou a sourozenci po městských ubytovnách. Mladý Lawrence nepatřil k nejnadanějším studentům, ale na hodinách tělocviku naopak vynikal před ostatními, což mu nakonec dopomohlo ke sportovnímu stipendiu na univerzitě. Z té ho ale po roce studia a hraní amerického fotbalu vyhodili, takže si pak musel najít práci. Zkoušel to jako armádní policista nebo vyhazovač v klubu. Hrát fotbal totiž nadále nemohl, protože si vážně zranil koleno. Do toho všeho se mu naskytla možnost zkusit to jako tanečník na Broadwayi, kde si začal dělat své první známosti u filmu.

Tyto konexe mu nepomohly k hvězdným rolím, ale i tak se nakonec dostal k blízkosti celebrit. Získal totiž místo bodyguarda hvězd. „Hlídal záda“ i takovým ikonám, jako byl například Muhammad Ali, Michael Jackson nebo Steve McQueen. Svým zákazníkům na vizitce sliboval, že kromě samotného Boha je nikdo neochrání lépe než on a za své služby si nebál říct i 3 tisíce dolarů za den, což byla na začátku 80. let minulého století horentní suma. V té době si zároveň změnil jméno na Mr. T, které mu zůstalo dodnes. Jedním z důvodů, proč se tak přejmenoval, bylo, aby mu lidé říkali „pane“. Poté ke své image přidal i ikonický účes, jenž objevil při sledování National Geographic u afrických bojovníků. Svůj vzhled jako bonus „doladil“ zlatými šperky za několik stovek tisíc dolarů, čímž na sebe začal poutat pozornost.

V roce 1982 svým zjevem uchvátil Sylvestera Stalloneho, který se jej rozhodl angažovat do role záporáka ve filmu Rocky 3. Role tvrdého pouličního boxera Clubbera Langa mu sedla perfektně a jeho slavná hláška „I pity the fool!“ neboli „Lituju toho blázna!“ mu přinesla nekonečnou slávu, kterou dokázal využít i ve svých dalších projektech. Za zmínku určitě stojí dnes již kultovní americký akční seriál A-Team z 80. let. Televizní NBC v roce 1982 oslovila Mr. T k natočení animovaného seriálu, v němž si zahrál sám sebe jakožto majitele posilovny, který bojuje se zločinem. Kromě toho se v polovině „osmdesátek“ rozhodl vydat i rapové album, ve kterém se snažil svým posluchačům přinášet mravní ponaučení. Rapoval například o tom, že děti by měly chodit do školy, nebrat drogy a vážit si svých rodičů.

Zbytek kariéry už jen v podstatě těžil ze svojí slávy, kterou využíval k tomu, že se občas objevil v nějaké komedii v cameo roli, kde rozdal pár mouder. Součástí jeho kariéry byly i dvě sezóny ve světě profesionálního wrestlingu, kde bojoval po boku Paula Hogana. Rovněž si zahrál v jedné epizodě Simpsonových a svou kreslenou postavičku si dokonce i nadaboval.

V roce 1995 mu byla zjištěna rakovina, kterou se mu naštěstí podařilo porazit. Mr. T v květnu oslavil 71. narozeniny a v současnosti si užívá zaslouženého důchodu.

Podobné články

Doporučujeme

Další články