fb pixel Příběh Matky Terezy: Kalkatská řeholnice byla světicí s Nobelovou cenou i kontroverzní odmítačkou potratů – G.cz
Vyhledávání

Příběh Matky Terezy: Kalkatská řeholnice byla světicí s Nobelovou cenou i kontroverzní odmítačkou potratů

+ DALŠÍ 2 FOTKY + DALŠÍ 3 FOTKY

Její jméno znáte, ale co její život? Matka Tereza se narodila před 109 lety a k titulu světice ušla dlouhou a trinout cestu. Připomeňme si důležité milníky, které definovaly osud řeholnice z Kalkaty...

Václav Roman
Václav Roman 26.8.2019, 12:25

"Život je šance - využij ji"

Přezdívalo se jí také Anděl z Kalkaty a celý svůj život zasvětila službě chudým a nemohoucím. Na svět přišla ve Skopje, nynějším hlavním městě Makedonie 26. srpna 1910 v rodině albánského obchodníka, její rodné jméno znělo Agnes Gonxha Bojaxhiu. Velmi záhy jí zemřel otec a tato ztráta ji hodně poznamenala. Do jejího života také zasáhly války, jak ta Balkánská, tak první světová.

Mladou Agnes větry války a víry zavály do irského Dublinu, kde v 18 letech vstoupila do řádu loretánských sester. Krátce na to odcestovala do indického Dárdžilingu, kde složila řeholní slib a po svaté Tereze z Lisieux přijala jméno Tereza. Potom několik let učila dívky v řádové škole v Kalkatě.

A pak přišlo boží vnuknutí, které ji přimělo založit řád, který by pečoval o ty nejpotřebnější. Vatikán její nápad posvětil, v roce 1948 opustila loretánský řeholní dům a zamířila mezi nejchudší, do slumů. První spolupracovnici přijímá 19. března 1949 a v lednu následujícího roku už má desítku spolusester, v té době sepisuje pravidla kongregace a odesílá je do Říma. Na podzim roku 1950 přišla odpověď, Vatikán novou kongregaci sester Matky Terezy schválil, sestry se nazývají Misionářky lásky (Misionářky milosrdenství) a v současné době má tento řád na 4500 členek, které pomáhají chudým a umírajícím ve 130 zemích světa. Matka Tereza byla představenou tohoto řádu bezmála 50 let.

Ostře vystupovala proti potratům. Potraty doslova nazývala „vraždění neviňátek“ a ptala se, jestli když může někdo zabít dítě v matčině lůně, může zabít ji nebo kohokoli jiného? Její postoj k této problematice se stal významnou částí jejího projevu, který pronesla při udělování Nobelových cen. Matka Tereza byla vyznamenána Nobelovou cenou míru v roce 1979.

A potraty, které označovala jako největší hrozbu pro pokoj ve světě, nebyly jediným kontroverzním tématem. Brojila i proti antikoncepci a rozvodům. Její kritici jí také vyčítali, že odmítala trpícím a umírajícím podávat léky tišící bolest. Další jí měli za zlé, že přijímala finanční dary od pochybných politiků, například od haitského diktátora Francoise Duvaliera.

Matka Tereza zemřela 5. září 1997. Deset let po její smrti vyšlo najevo, že se svou vírou zápasila. V pozůstalosti Matky Terezy bylo nalezeno mnoho jejích poznámek, papíru se svěřila i se svými temnými stránkami, přiznala, že si svou vírou není jista, že se cítí prázdná a odstrčená.

Přesto byla prohlášena za svatou. Její největší přínos lidstvu byl, že nejen sama pomáhala, ale že měla schopnost přimět lidi, aby také druhým pomáhali. Učila vzájemné vstřícnosti a pro velké množství lidí byla inspirací.

Matka Tereza říkala: „Neměli bychom si namlouvat, že musíme činit obrovské věci. Stačí malé, ale s obrovskou láskou.“ Tak se tím řiďme.

A zde jsme pro vás připravili 5 svatých, kteří mají plné ruce práce, aby při nás stáli.

Podobné články

Doporučujeme

Další články