fb pixel
Vyhledávání

Příběh DeLoreanu - futuristického sporťáku, který se před 32 lety navždy proslavil ve filmu Návrat do budoucnosti

Zdroj: carwalls.com

Po premiéře filmu Návrat do budoucnosti v hlavní roli s Michaelem J. Foxem a Christopherem Lloydem, která se konala 3. července 1985, se jednou z hvězd filmu stali nejen herci, ale i automobil DMC DeLorean 12, který zde byl přestavěn do podoby stroje času. DeLorean se stal doslova fenoménem a objevil se ve všech dílech filmové trilogie. Dnes je cenným kouskem pro sběratele, objektivně se ale o žádné skvělé auto nejedná. V čem tkví jeho kouzlo?

Martin Miko
Martin Miko 3.7.2017, 13:22

Pomalý sporťák s vysokou spotřebou

První prototyp vozu byl dokončen americkým automobilovým inženýrem Williamem T. Collinsem v říjnu 1976. DMC-12 je prvním a zároveň posledním automobilem značky DeLorean Motor Company, kterou založil americký podnikatel John Z. Delorean v první polovině 70. let. Firma byla založena na předměstí severoirského Belfastu, kam ho přilákala levná pracovní síla a nízké daně. Za Deloreanovým rozhodnutím stála chuť splnit si svůj americký sen a vytvořit převratné sportovní auto, které bude zároveň bezpečné a zajímavé pro potenciální zájemce. Původní Deloreanův návrh vozidla dle Collinse však nebyl slučitelný se sériovou výrobou, a proto ho Colin Chapman předělal do realizovatelné podoby.

Co se týče motoru, původně byl zamýšlen třílitrový V6 od značky Ford, avšak nakonec byl použit šestiválcový motor o obsahu 2.8 litru od Peugeotu, což při hmotnosti vozidla 1240 kg bylo dostačující. Ve verzi pro evropský trh měl úctyhodných 170 koní a z nuly na sto kilometrů za hodinu zrychlil za 8,8 sekundy. Verze vozidla pro americký trh měla z důvodu emisí snížený výkon o 40 koní, tudíž zrychlila z nuly na sto za dlouhých 10,5 sekundy, což jako sportovní vozidlo rozhodně nepůsobilo. A to vše navíc při spotřebě průměrných 15 litrů/100 km, což se lidem také nelíbilo. Důvodem vysoké spotřeby byla i váha vozidla způsobená tím, že karoserie byla z nerezu a ne z odlehčených kovů a plastů. Cena vozidla se navíc vyšplhala na tehdy neuvěřitelných 25 000 amerických dolarů. Jediné, čím tedy mohl DeLorean zaujmout, byl atypický design s futuristickými prvky a vertikálním otevíráním dveří tzv. gullwing, které jen tak neomrzí a baví sběratele aut dodnes.

Celkem bylo vyrobeno 8 583 kusů DeLoreanu během let 1981 až 1983, poté firma vyhlásila bankrot. Údajně se do dneška zachovalo kolem 6 tisíc provozuschopných vozidel, které byly vyrobeny v této době. Jejich cena stabilně narůstá, dnes provozuschopný Delorean seženete od zhruba 400 tisíc korun, ještě před deseti lety byla cena takřka poloviční.

Návrat do budoucnosti

Krátce po krachu firmy DeLorean Motor Company se producenti filmové trilogie Návrat do budoucnosti rozhodli, že stroj času bude ve filmu ztělesněn právě speciálně upraveným DeLoreanem. Snímek se stal obrovským hitem, což zapříčinilo i obrovskou popularitu vozidla, které se stalo díky tomuto kroku doslova kultovním a lidé, kteří nad ním před pár lety ohrnovali nos, byli lační po jeho koupi. Producenti filmu si vyžádali celkem tři vozy, z čehož se dochoval pouze jeden z nich. Filmový DeLorean byl v roce 2011 vydražen za neuvěřitelných 541 200 dolarů. Část výtěžku bylo určeno pro nadaci herce Michaela J. Foxe, která se zaměřuje na výzkum Parkinsonovy choroby, kterou Fox trpí. Michael J. Fox ve snímku ztvárnil hlavní postavu Martyho McFlye, který s DeLoreanem cestuje jak do minulosti, tak do budoucnosti. Po dokončení trilogie stálo vozidlo neuvěřitelných 14 let na parkovišti filmového studia Univerzal Studios, a před aukcí bylo kompletně zrestaurováno do původního stavu podle oblíbeného filmu včetně všech doplňků. Mnoho fanoušků filmů si své DeLoreany upravilo přesně tak, jak vypadal filmový stroj času včetně všech funkčních displayů, hadiček a kabelů. Jen ten stroj času se z auta ještě nikomu nepodařil postavit.

Výroba obnovena kvůli zájmu fanoušků

Vzhledem k požadavkům trhu se firma DMC Texas v roce 2008 rozhodla DeLoreana opět vyrábět, avšak pouze v omezeném počtu 20 kusů za rok. Automobily DMC-12 jsou vyráběny na zakázku. Zajímavostí je, že jsou stavěny z 80 % ze starých dílů. Kromě klasického benzínového motoru je od roku 2013 k dostání i ve verzi s elektrickým motorem za cenu kolem 90 000 amerických dolarů.

V případě zájmu si DeLorean můžete pořídit na některém z evropských portálů zabývajících se prodejem automobilů. Například na webu mobile.de ho lze pořídit za cenu kolem 30 až 50 tisíc dolarů. Úprava do filmové podoby pak přijde na dalších zhruba 10 tisíc dolarů. V tomto autě nicméně nehrozí, že by se za vámi lidé neotáčeli a nedožadovali se svezení, byť to z čistě automobilistického pohledu není ničím výjimečné. Díky Návratu do budoucnosti se ale jedná o jedinečný retro zážitek. Nebo snad futuristický zážitek?

A TADY si přečtěte, proč je Škoda Citigo ideální auto nejen do města.

Podobné články

Doporučujeme

Další články