fb pixel Přežil revoluci i atentát, dostala ho rakovina, zemřel český podnikatel Martin Ulčák – G.cz
Vyhledávání

Přežil revoluci i atentát, dostala ho rakovina, zemřel český podnikatel Martin Ulčák

+ DALŠÍCH 5 FOTEK + DALŠÍCH 6 FOTEK

Martin Ulčák byl tvrdý byznysový soupeř a rozený podnikatel, ale i milovník přírody, alespoň takhle na zesnulého podnikatele vzpomínají lidé, kteří s ním měli, co dočinění. Ulčák byl jednou z výrazných postav polistopadové podnikatelské scény. Zemřel včera ve svých šestapadesáti letech.

Jan Studnička
Jan Studnička 25.4.2020, 08:14

Známá firma

Každý, kdo se trochu otřel o podnikatelsko-politickou sféru, musel minimálně znát jméno miliardáře, kterého magazín Forbes umístil do svého žebříčku jako jednoho ze sta nejbohatších lidí v Česku. Se svým majetkem, který sahal pomalu ke dvěma miliardám, se řadil mezi ty významné polistopadové byznysmeny. Důležitým člověkem byl ale už předtím.

Martin Ulčák byl totiž posledním šéfem Svazu socialistické mládeže, než se organizace začátkem roku 1990 rozpustila a přeorganizovala. A přestože si sebou do dalšího života nesl cejch mladého protekčního komunistického funkcionáře, ne všichni ho tak vnímali. “Pod jeho vedením umožnil SSM konání demonstrací studentů na 17. listopadu. V průběhu kariéry ukázal, že nešlo o protekčního komunistu, ale pracovitého a inteligentního podnikatele,“ řekl Seznam Zprávám muž, který ho znal už v té době, advokát Miroslav Jansta.

Svou síť začal Ulčák budovat už po revoluci. A v podstatě nikdy nepřestal. V byznysovém světě byl znám jako nepředvídatelný hráč a těžký soupeř, podobně jako řada jiných lidí jeho postavení, i on se nerad ukazoval na veřejnosti. A stejně jako řada jiných lidí v jeho postavení, ani on se nevyhnul kontroverzi.

V roce 2014 bylo Ulčákovo jméno spojováno s případy kolem Romeše a Nagyové a ten samý rok podnikatel a lobbista o vlásek unikl smrti. Dodnes neznámý útočník po něm vystřelil přes okno jeho vily, kulka ale těsně minula.

Jeho hlavním byznysovým dítětem byla skupina E-Invest, ale v poslední době se zviditelnil hlavně založením tabákového molochu Geco (jo, to jsou ti, co vám nabízejí v trafikách kartičky, když kupujete cigára) a svým vstupem do vítkovických strojíren.

Zabékat si u ohníčku

Za každou kontroverzní postavou tvrdého podnikatele a intrikánského lobbisty je pro jeho nejbližší vždycky obyčejný člověk. Martin Ulčák člověk miloval trampování a muziku, sám dokonce hrál ve folkové kapele, a logicky přírodu.

Lobbista Tomáš Pitr Seznamu řekl, že vzpomíná, jak si mu Ulčák pochvaloval, že rád pozoruje, jak mu rostou stromy na zahradě, ostatně vědělo se o něm i to, že vlastnil a opečovával rozsáhlé sady na Moravě.

Smrt českého miliardáře navíc pro spoustu jeho přátel a zbytek byznysového světa přišla velice nečekaně. Podle všeho trpěl formou agresivní rakoviny, která postupovala opravdu rychle. Zemřel včera, předčasně, ve svých šestapadesáti letech.

Podobné články

Doporučujeme

Další články