fb pixel Před 94 lety byl největší tyran v historii lidstva propuštěn z vězení: Adolf Hitler za mřížemi napsal Mein Kampf – G.cz
Vyhledávání

Před 94 lety byl největší tyran v historii lidstva propuštěn z vězení: Adolf Hitler za mřížemi napsal Mein Kampf

+ DALŠÍ 1 FOTKA + DALŠÍ 2 FOTKY

Před 94 lety byl Adolf Hitler podmíněně propuštěn z vězení v Landsbergu. Ač byl za velezradu odsouzen na pět let, za mřížemi strávil odsouzenec pouhých 264 dní, za tu dobu však stihla vzniknout propagandistická kniha Mein Kampf, která měla velký vliv na budoucí dění.

Václav Roman
Václav Roman 20.12.2018, 15:53

Hitler ve vězení

Adolf Hitler seděl ve vězení v Landsbergu kvůli neúspěšnému Pivnímu puči, během kterého nechal jednotkami SA obklíčit Měšťanský pivovar v Mnichově, ve kterém se sešly bavorské elity. Hitler se dožadoval sesazení bavorské vlády i vlády v Berlíně. Rovněž volal po sesazení říšského prezidenta Eberta. Brojil proti komunistům i sociální demokracii. Podařilo se mu zfanatizovat dav, lidé vyrazili do mnichovských ulic. A pak chtěl táhnout na Berlín. Došlo i na střelbu a několik účastníků pochodu bylo zastřeleno. Dva dny na to byl Hitler zatčen a postaven před soud. Za snahu svrhnout legálně zvolenou vládu dostal pět let natvrdo.

Trest si měl odpykat ve vězení v Landsbergu, z pěti let nakonec bylo ale zhruba jen devět měsíců. Těchto devět měsíců bylo ovšem v jeho životě mimořádně důležitých, během nich dal vzniknout svému životnímu dílu, kterým byla kniha Mein Kampf. Myšlenky budoucího vůdce Třetí říše, které jsou základem této knihy, zapisoval jeho spoluvězeň Rudolf Hess. Také Hess se účastnil mnichovského Pivního puče. Bez zajímavosti není ani skutečnost, že jej Hitler po vypuknutí druhé světové války jmenoval svým druhým nástupcem. Prvním byl šéf letectva Hermann Göring.

Hitler měl mít během věznění mnohá privilegia, dokonce měl mít možnost přijímat návštěvy. Údajně se zde sešel s velkým množství lidí, kteří hráli důležitou úlohu při následném převzetí moci. Bylo to pro něj takové období velké přípravy a čerpání sil.

405 dní nesvobody

Hitler byl zatčen 11. listopadu 1923 a propuštěn na svobodu 20. prosince 1924, tedy celkem po 405 dnech. Na úroveň vězení si nemohl stěžovat. Nápravné zařízení v městečku Landsberg, které se nachází asi 60 km západně od Mnichova, patřilo v té době mezi ty nejmodernější a nejúhlednější široko daleko.

Když Hitler dorazil do vězení, měl si velitel věznice Otto Leybold poznamenat do svého zápisníku, že je něco ve vzduchu. Panovaly i obavu, že se Hitlera pokusí dostat jeho lidé z vězení. Ty se však nenaplnily.

A zdesi přečtěte, co zaznělo v prvním prezidentském vánočním projevu. TGM před 85 lety doufal, že nebude další válka.

Podobné články

Doporučujeme

Další články