fb pixel Před 87 lety byla otevřena pražská zoo v Troji, herec Vlasta Burian jí tehdy daroval dva lachtany – G.cz
Vyhledávání

Před 87 lety byla otevřena pražská zoo v Troji, herec Vlasta Burian jí tehdy daroval dva lachtany

Zdroj: profimedia.cz

Před 87 lety byla poprvé otevřena Zoologická zahrada hlavního města Prahy, konkrétně v dolní části pražské Troje. Jako první s nápadem otevřít v Čechách zoo však přišel na konci 19. století hrabě Mořice, jehož apel nebyl vyslyšen. O několik desítek let později se o totéž pokusil cestovatel Jiří Němec a profesor Jiří Janda, kteří po dlouhém vyjednávání s vedením Prahy nakonec dosáhli svého cíle a dnes se jedná o nejnavštěvovanější turistické místo v Česku.

Martin Miko
Martin Miko 29.9.2018, 07:52

Dlouholetý boj o zoo vyšel až v roce 1931

Když v roce 1881 napsal hrabě Mořice ze šlechtického rodu Sweerts-Sporcka otevřený dopis s výzvou výstavby zoologické zahrady v Praze na počest připravovaného sňatku korunního prince Rudolfa, vyvolal mezi lidmi diskuzi. Otevřený dopis dokonce otiskl pražský deník Prager Tagblatt, ale myšlenka realizována nebyla. S touto vizí přišlo posléze i několik dalších osob, avšak opět bezúspěšně. Prvním záchvěvem byla činnost Spolku pro zoologickou zahradu v Praze, které se v roce 1896 podařilo vytvořit na pražské Letné prostor, kde se budou exotická zvířata vystavovat. Výstavní prostor na Letné se skládal z ptačí voliéry, opičince a rybníku.

Zlomovým však byl rok 1904, kdy se postupným vlivem cestovatele Jiřího Němce a středoškolského profesora Jiřího Jandy povedlo navázat spolupráci s vedením města Prahy o budoucím plánování zoologické zahrady. Stěžejním problémem bylo zajištění vhodného pozemku a navíc veškerou práci na tomto projektu zdržovala 1. světová válka. Teprve až v roce 1922 se podařilo získat vhodné pozemky v Troji na výstavbu vytoužené zoo. Velkostatkář Alois Svoboda šlechetně daroval své pozemky městu pod podmínkou, že na nich vyroste zoologická zahrada. Od roku 1926 se po dlouhých přípravách spustila realizace projektu včetně výstavby pavilónů, úprav terénu a dalších činností.

Za vše může profesor Jiří Janda

Ke slavnostnímu otevření zoo došlo 28. října 1931 a středoškolský profesor Jiří Janda, který stál u celého zrodu nápadu, se stal jejím prvním ředitelem. Tehdy mu bylo rovných 67 let. Celému projektu okolo pražské zoo věnoval více než polovinu svého života a i po otevření zahrady čelil neustálým útokům ze strany odpůrců, kterým se projekt nezamlouval. V čele zahrady stál celých 6 let a v roce 1938 zemřel na následky vyčerpání. Trpěl však těžkou srdeční chorobou.

Prvním zvířetem, které v pražské zoologické zahradě žilo, byla vlčice Lotta. Po ní následovala lvice Šárka. Dalšími zvířaty byl například kůň Převalského. V projektu pražské zoo se angažovaly i celebrity. Například český herec Vlasta Burian daroval dva roky po otevření zahrady dva lachtany. V roce 1935 byl postaven pavilón šelem pod skálou a o dva roky později se v zoo podařilo odchovat mládě kondora andského, což se nikdy nikomu v historii nepodařilo.

A zde je láska mezi zvířaty.

Podobné články

Doporučujeme

Další články