fb pixel
Vyhledávání

Před 83 lety zemřel finanční magnát Edmond James de Rothschild: člověk, který patřil mezi největší podporovatele vzniku Židovského státu

Zdroj: alchetron.com

Před 83 lety zemřel francouzsko-židovský podnikatel a šlechtic Edmond James de Rothschild, který se do historie zapsal především jako podporovatel židovského státu a osidlování tehdejšího území Palestiny. Během svého života koupil neuvěřitelných 500 kilometrů čtverečních půdy a za své zásluhy byl posléze jmenován čestným předsedou Židovské agentury.

Martin Miko
Martin Miko 2.11.2017, 11:48

Z milovníka vědy a umění se stal sionista

Edmond J. De Rothschild se narodil v roce 1845 v Paříži do francouzské větve rodiny Rothschildů. Rod Rothschildů je znám z historického hlediska jakožto dynastie, která se skvěle orientovala ve stavebnictví, vinařství a později finančnictví. Zároveň však podporovali vznik samostatného židovského státu a byl to právě Edmond James de Rothschild, který se později stal novodobým patronem prvních židovských osad v Palestině.

Co se týče osobního života Edmonda J. De Rothschilda, oženil se ve věku 32 let s Adelaide, která pocházela rovněž z rodu Rotschildů, ale z neapolské větve. Byla dcerou Wilhelma Karla Rotschilda. S Adelaide měl tři děti – Jamese Armanda, Maurice Edmonda Karla a Miriam Caroline Alexandrine.

Ačkoliv se narodil Edmond James do rodiny slavných bankéřů, tento lukrativní obor ho v podstatě nezajímal. Primárně se věnoval podpoře vědy a kultury. Zalíbení však našel koncem 19. století v podpoře židovské kolonizace na území tehdejší Palestiny, kde jeho rodina kupovala pozemky a postupně zakládala zemedělské osady. Židovské osady v Palestině se však v 80. letech 19. století dostaly do ekonomické tíže, a proto je Edmond James převzal do své správy. Postupně pomáhal zakládat nové osady a ty staré podporoval. V roce 1893 spoluzaložil osadu Ekron. Na přelomu století jich už existovalo rovných 12.

Obrovské finanční injekce ze strany Rothschildů pomohly založit židovský stát

Ačkoliv Edmond James na sionismus zpočátku nevěřil a neprosazoval vznik židovského státu, v pozdějších letech změnil názor. V roce 1896 byl dokonce pozván Theodorem Herzlem na audienci, kde bylo hlavním tématem zřízení židovského státu. Edmond James původní plány o možném židovském státu odmítal a pokládal je za nereálné. Podobný pohled na nápad měli i ostatní sionističtí vrchní představitelé. Přesto však baron Rothschild koncem 19. století zadotoval židovské vesnice v rámci osidlování Palestiny částkou v té době neuvěřitelných 1 600 000 liber. V souvislosti s tím se stal prezidentem Židovského kolonizačního sdružení.

V roce 1899 došlo však k zásadní změně, jelikož se všech 12 zemedělských židovských osad přesunulo pod správu Židovského kolonizačního sdružení. To zpočátku vyvolalo nepokoje a obyvatelé osady Metula v červnu 1901 dokonce zajali jednoho z představitelů kolonizačního sdružení. Vesničané mu nedovolili odjet pryč, dokud jim nedal souhlas s ekonomickými podmínkami, které požadovali.

Edmond James Rothschild během svého života nakoupil na území Palestiny celkem pozemky o velikosti neuvěřitelných 500 kilometrů čtverečních, pomohl vzniku 30 osad a stal se tak jednou z nejvýraznějších postav v rámci židovského osidlování.

A zde je poslední popravený Čechoslovák.

Podobné články

Doporučujeme

Další články