30 let od brutálního vraždění horehronského rozparovače. Pachatel Štefan Svitek byl posledním popraveným v Československu

Obrázek uživatele Jan Palička
31.10.2017, 13:29

Přesně před třiceti lety zažilo slovenské Horehroní jedny z nejbrutálnějších vražd v historii Československa. Tehdy sedmadvacetiletý Štefan Svitek zavraždil svou těhotnou manželku a dvě dcery. Jejich těla následně rozřezal a zmrzačil k nepoznání. Zvrácený sadista, který vešel do dějin kriminalistiky, se o dva roky později stal posledním mužem, který byl v Československu popraven.

Štefan Svitek se v roce 1960 narodil do rodiny násilníka a alkoholika. Právě chování otce předurčilo mladíka ze slovenské Podbrezové k tomu, že i z něj se stal krutý sadista. Otec malého Štefana i jeho matku a sourozence vytrvale týral, což u chlapce vyvolalo představu, že násilné chování je zcela normální. Už jako dospívající byl několikrát přistižen při krádežích nebo týrání hospodářských i domácích zvířat. Mladý Svitek trávil značnou část života v různých diagnostických ústavech a vězení. Po dosažení hranice trestní odpovědnosti většinou nepobýval na svobodě déle než rok v kuse.

Nejtvrdší trest byl mladému slovenskému recidivistovi uložen za únos mentálně retardované ženy, kterou u sebe doma svázanou týral a znásilňoval. Stejně jako jeho otec byl i Štefan Svitek závislý na alkoholu, k tomu si vybudoval i závislost na drogách. Když se oženil s Romkou Marií, tak se po vzoru otce začal chovat jako tyran a pravidelně svou manželku i její dceru z předchozího vztahu bil. S Marií zplodil druhou dceru a následně ji přivedl do jiného stavu potřetí. To už se ale schylovalo ke katastrofě.

30. října 1987 Svitek žijící s rodinou v obci Brezová o oblasti Horehroní cca 200 km od českých hranic nejprve s jedním ze svých kumpánů popíjel v místní hospodě. Když se opil natolik, že usnul na lavičce před hospodou, jeho společník ho opustil a vydal se domů. Když se opilý Svitek probudil, sám se odbelhal do svého domu, kde ale těhotnou manželku s šestiletou nevlastní a čtyřletou vlastní dcerou nenašel. Manželka i s dětmi se ukrývaly v přístavbě, kam se schovávaly, když věděly, že se Svitek vrací opilý a bývá agresivní. To ho rozlítilo natolik, že u něj propukl vraždící amok.

Svitek nejprve rozbil dveře do přístavku sekerou a následně s ní k smrti ubil svou ženu Marii před zraky dvou malých dcerek. Když manželce prakticky usekl hlavu, pustil se do dětí, které několika údery sekery usmrtil. U soudu následně uvedl, že pohled na jejich krev ho silně sexuálně vzrušil a k uspokojení mu nestačil pouhý fakt, že je jeho žena a děti po smrti. Tělo své manželky rozpáral kuchyňským nožem, vyřízl z něj ještě živý šestiměsíční plod, který žiletkou rozřezal na kusy. Následně začal rozřezávat i tělíčka mrtvých holčiček a rozhazoval jejich vnitřnosti po místnosti, při čemž vytrvale masturboval a ejakuloval na mrtvá těla.

Ráno se Svitek umyl a utekl z domu do města, kde se ukryl v opuštěné budově. Zde vypil nalezenou láhev Francovky. V opilosti si neúspěšně pokusil uříznout si varlata tupým kapesním nožíkem a následně se pokusil se oběsit na ztrouchnivělém trámu, který se pod ním zřítil. Tou dobou již byly zmasakrované mrtvoly jeho ženy a dětí objeveny a po Svitkovi bylo vyhlášeno pátrání. Dezorientovaného, krvácejícího a zraněného ho dopadla náhodná policejní hlídka. U prvního výslechu se Svitek k činu doznal. Zároveň přiznal, že často souložil se zvířaty, která zabíjel nebo jim uřezával pohlavní orgány, s nimiž poté onanoval. Uspokojoval se i tím, že si strkal rezavý drát do konečníku a do penisu.

U soudu neprojevil Svitek sebemenší známky lítosti. Znalci ho shledali silně deviantním, ale duševně způsobilým. Byla u něj konstatována mentální zaostalost, sadismus, zoofilie a nekrofilie. Pro naprostou nemožnost nápravy byl Svitek odsouzen k trestu smrti, na což prohlásil, že je mu to jedno. Popraven byl Štefan Svitek 8. června 1989 v Bratislavě. Romští příbuzní jeho zavražděné manželky ale dodnes věří tomu, že nezemřel a jen se někde ukrývá. Vyšetřování případu a rekonstrukce byly komplikovány právě tím, že Romové přísahali Svitkovi pomstu a chtěli ho zabít osobně. Díky tomu se několikrát dostali do potyčky s policií, která musela Svitka chránit. Do dějin kriminalistiky se bestiální vrah zapsal jako horehronský rozparovač.

A TADY máte 5 konspiračních teorií, které hýbou českou politickou scénou.


Komentáře

Doporučeno pro vás